27. oktoober 2013 kell 21:00

Maailma vanima panga ebamäärane saatus

Maailma vanim pank on Banca Monte dei Paschi di Siena ja nagu nimigi ütleb, asub see Itaalias, Sienas.Vaatamata pikale tegutsemisajaloole, on 21. sajandil pangale saatuslikuks saamas kohalikud poliitikud ja ülemaailmsed rahastajad.

1472. aastal loodud Monte dei Paschi on Itaalia suuruselt kolmas laenuandja. Pank loodi siis, kui elas veel tuntud leiutaja ja kunstnik Leonardo Da Vinci. Kakskümmend aastat pärast panga loomist avastas Kolumbus Ameerika. Kuid nüüd ripub panga saatus juuksekarva otsas ning silmitsi seistakse kas pankroti või riigistamisega.

2009. aastal hakkas pank saama suuri kahjumeid ning selleks, et neid finantsaruannetes peita, võeti kasutusele tuletisväärtpaberite lepingud. Hinnanguliselt ulatus kahjum 500–700 miljoni euroni.

Invsteerimispangad lõikavad kasu. Monte dei Paschi allakäik on kujunenud õnnistuseks suurtele investeerimispankadele, mis pakkusid liitmis- ja soetamistehingute alast nõu. Ja investeerimispangad olid just need, mis müüsid Monte dei Paschile keerulisi  derivatiivlepinguid. Mitme aasta jooksul maksti teenustasudena Merrill Lynchile, JPMorgan Chase’ile ja Deutsche Bankile kokku 150 miljonit eurot. Panga enda väärtus on sama ajaga langenud 93 protsenti. “Ühel pool on kohalik ebakompetentsus ja teisel pool kasumit ihkavad rahvusvahelised pangad,” ütles Bloombergile Itaalia endina senaator Elio Lannutti. Püüdlused päästa 541aastast panka on Itaaliale läinud 4,1 miljardit eurot maksma ning seda kõike ükshaaval astutud eksisammude pärast. 2007. aasta novembris nõustus Monte dei Paschi ostma 29 000 hoiustajaga Banca Antonveneta. Sel ajal oli Monte dei Paschi juhatuse esimees poliitiliselt määratud isik Giuseppe Mussari, kellel puudus igasugune pangajuhtimise kogemus. Lootusest suurendada panga haaret, pakkus Mussari Antonveneta eest 9 miljardit eurot ja seda ajal, mil üleilmne finantskriis murdis esimesi ohvreid. Tehing kujunes katastroofiks ning sealtsaadik on skandaalid panga käekäiku mõjutanud.

Hetkel kuum