31. oktoober 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Must krimikomöödia nagisevas majas

Tänavu oma kuuekümne aasta lavajuubelit tähistav Ita Ever särab peategelasena uues mustas komöödias “Teed juuakse kell viis”, kus ta kehastab vanaprouat, kes satub silmitsi üsna hirmsa olukorraga.

Everil tuleb vanaproua Wilberforce’ina hakkama saada kummaliste üürilistega, kelle ta heausksena oma majja elama võtab. Selgub, et end muusikutena esitlenud mehed ei olegi muusikud. Nad ei tunne pillide vastu mingit huvi. Veelgi hullem – vanaproua katuse all hakkavad nad sepitsema pangaröövi.

Kriminaalne lugu kogub tuure vanas majas, mida selle isikupära tõttu võiks käsitleda omaette tegelasena. Vanaproua Wilberforce’i maja asub nimelt otse raudtee kõrval. Kui rongid mööda sõidavad maja vappub ja kägiseb ning tuled kustuvad. Nõnda tundub, et oma sõna ütleb toimuvate sündmuste keerises sekka ka hoone.

Rollides Draamateatri raskekahurvägi. Graham Linehani lavaversioon filmist “The Ladykillers”, mis eesti keeles lavastub pealkirja all “Teed juuakse kell viis”, on põnev must komöödia, mida lavastaja Roman Baskin nimetas Eesti teatrimaastikul üsna haruldaseks.

“Eestis mängitakse sellist žanri nagu must komöödia üsna harva. Põhjuseks on see, et seda sorti näidendeid lihtsalt kirjutataksegi vähe,” selgitas ta. Lisaks märkis Baskin, et kui selline žanr lavastamiseks ette võetakse, siis nõuab see ka erakordselt head teostust.

Baskini sõnul toimus Linehani näidendi valik eelkõige lähtuvalt soovist ära märkida Ita Everi kuuekümne aasta lavajuubelit. Kui oli leitud näidend, mille peategelast Ever võiks kehastada, valiti välja ka ülejäänud osatäitjad.

Lavastuses “Teed juuakse kell viis” on laval eranditult staažikad näitlejad, kes on oma tuntuse auga välja teeninud. Kõrvalosi mängivad Lembit Ulfsak, Ain Lutsepp, Tõnu Kark, Martin Veinmann, Egon Nuter jt.

Kuus kümnendit laval. Ita Everit nimetas Baskin tõeliselt professionaalseks näitlejaks, kes suudab oma rolle väga hästi elama panna. “Ma ei ütle ette, mismoodi ta seda sel korral teeb. Tulge teatrisse vaatama, siis saate näha!” kutsus lavastaja.

Praegu 82 aasta vanune Ever suundus Eesti Draamateatrisse (tollal Viktor Kingissepa nimeline Tallinna Riiklik Draamateater) tööle aastal 1953. Draamateatris on ta teinud üle 130 rolli, millele lisanduvad külalisrollid teistes teatrites, telelavastustes, filmides, estraadikavades jne.

Praegu mängib Ita Ever Draamateatri peaosi lavastustes “Teed juuakse kell viis”, “Tuhk ja akva­viit” ning “Augustikuu”. Samuti teeb Ever kaasa “Rahauputuses”.

 

Must huumor

“Teed juuakse kell viis”

Autor: Graham LinehanLavastaja: Roman BaskinOsades: Ita Ever, Ain Lutsepp, Lembit Ulfsak, Tõnu Kark jtEsietendus: 3. novembril kl 19 Eesti Draamateatri suures saalisPiletid: 10–16 eurot, sooduspilet 8–12,80 eurotwww.draamateater.ee

Hetkel kuum