3. november 2013 kell 21:00

Sony taas kahjumis

Reedel langes tehnoloogiaettevõtte Sony turu­väärtus 1,5 miljardi euro võrra, kuna elektroonikagigant kärpis ootamatult aastakasumi prognoosi 40 protsenti. Päev varem teatas Sony kahjumisse kukkumisest.

Keerulised ajad televiisoriäris ja rabelemine teistes tarbeelektroonikasegmentides tõi Sonyle majandusaasta teises kvartalis taas kahjumi. Sony puhaskahjum oli 19,3 miljardit jeeni (144 miljonit eurot). Võrreldes eelmise kvartaliga, langes televiisoriüksuse 5,2 miljardi jeenine tegevuskasum 9,3miljardiliseks tegevuskahjumiks. Sony langetas majandusaasta puhaskasumiprognoosi 50 miljardilt jeenilt 30 miljardile jeenile (225 miljonile eurole).

Sony aktsia kukkus reedel 11 protsenti, 1668 jeenini, mis on suurim langus pärast 2008. aasta oktoobrit. Vaatamata nõrgale jeenile, ei suutnud viis üksust üheksast kasumit teenida. Sony langetas kasumiprognoosi video- ja digitaalkaameratele, personaalarvutitele ja teleritele. Septembris avalikustas Sony uue nutitelefoni Xperia Z1, millega loodab hõivata ülemaailmsel nuti­telefonide turul kolmanda koha. Seepärast ei muutnud Sony nutitelefonide müügiprognoosi ja jättis selle 42 miljonile.

Sony üksused võivad üksteist negatiivselt mõjutada. Bloombergi küsitletud analüütikud ­ootasid puhaskasumiks 14,8 miljardit jeeni. “Suurim probleem seisneb selles, et kuigi valuuta töötab nende kasuks, ei suuda nad ikka kasumit teenida,” ütles Asahi Life Asset Management fondijuht Yoshihiro Nakatani Bloombergile. “Asjad ei paista head olevat.”

Reedel hoiatas reitinguagentuur Fitch Ratings, et Sony peab kärpima kulusid ja tegema veel jõulisemaid reforme tooteportfellis ja meelelahutusüksuses. Fitch ütles, et võib veel langetada Sony reitingut, mis praegu on kolme pügala võrra alla investeerimisjärgu reitingu.

Hiljuti lükkas Sony tagasi aktivistinvestor Dan Loebi pakkumise, kes tahtis Sonylt osta meele­lahutusüksuse varasid. Sony filmistuudiol läks eelmises kvartalis kehvalt, kuna filmid “After Earth” ja “White House Down”  ei suutnud piisavalt vaatajaid ligi meelitada. Uued filmid “Captain Philips” ja “Cloudy With a Chance of Meatballs 2” on aga vaatajates suuremat huvi tekitanud ja Sony loodab neilt ka suuremat kasumit teenida.

Sony tegutseb paljudes tarbeelektroonikasektorites, kus üks üksus mõjutab teist negatiivselt. “Televiisoriturg on küllastunud ning nutitelefonid on vähendanud nõudlust digi- ja videokaamerate järele,” ütles SMBC Nikko Securitiesi analüütik Koki Shiraishi.

Tihe rebimine käib ka mängukonsoolide turul. 15. novembril tuleb müügile Sony uus Play­Station, mis on järjekorranumbrilt neljas. Sony uus mängukonsool jõuab müügile nädal enne Microsofti konsooli Xbox One. PlayStation 4 hind on 295 eurot ja majandusaasta lõpuks (31. märts) loodab Sony müüa 5 miljonit konsooli. Eelmist PlayStationi mudelit müüs Sony sama ajaga 3,55 miljonit.

Telerimüügi prognoosi kärbiti.  Sony loodab majandusaasta lõpuks müüa 14 miljonit telerit. Turul kolmandat kohta hoidev Sony on panustanud ülikõrge eraldusvõimega Bravia teleritele, kuid vaatamata uuele seadmele langetas Sony müügiprognoosi miljoni võrra.

Sony konkurent Panasonic teatas oktoobri alguses, et väljub majandusaasta lõpuks plasma­teleriärist, kuna üksus ei too ettevõttele kasumit. Eelmisel aastal ulatus Panasonicu televiisori­üksuse majandusaasta kahjum 675 miljoni ­euroni.

Sony aktsia jätkuvalt atraktiivne. Lisaks plasma­teleriüksusest loobumisele nõustus Panasonic septembris müüma 80 protsenti tervishoiuüksusest KKR&Co.-le. Tehingu hind oli 165 miljardit jeeni.

Erinevalt Sonyst teenis Panasonic kolmandas kvartalis 61,4 miljardi jeeni suuruse kasumi. Eelmisel aastal samal ajal ulatus ettevõtte kahjum 197,6 miljardi jeenini. Nõrgem jeen ja restruktureerimine kandsid vilja.

Sony P/E (hinna ja kasumi suhe) on 15,80, mis on madalaim pärast 2008. aastat. Internetimulli ajal oli see näiteks 2000. Kuigi Sony restruktureerimiskava sai aastakasumi prognoosi vähendamise tõttu tagasilöögi, usub investeerimisuudisteportaal Seeking Alpha, et Sony aktsiale on mõtet jätkuvalt panustada.

Hetkel kuum