3. november 2013 kell 21:00

Võtame Soomest eeskuju: teeme tulud avalikuks

Reedene “palgapäev” kajastus Soome ajakirjanduses tavapärasel kombel tippude väljat­oomise, kogutulu ­vähenemise trendi nentimise ja mõtestamisega, mida selline praktika on Soomele andnud. Ei mingit hüsteerilist uudishimupuhangut, üleüldist kadeduslainet või ühiskondlikku kõlapinda leidvat kahtlust, kas me ikka peaksime tulude avalikustamisega jätkama või mitte.

Äripäev leiab, et Eesti võiks Soome süsteemi  üle võtta, miks mitte lausa koos IT-lahendusega. Soomes on maksustatavat tulu avalikustatud juba pikki aastaid. Mis on olnud selle mõju? Maksupettuste vähenemine.

Eestis on varimajandus ja maksupettused terav probleem, maksuamet on aga valgekraelistest kurjategijatest ikka paar sammu maas, mis on kahjuks paratamatu. Eesti mure on nii maksuaugud kui ka ümbrikupalgad, tulude avalikustamisest oleks abi mõlema ravimiseks.

Hoiak vajab muutust. On raske prognoosida, kui palju parema maksulaekumise annaks Eestis maksustatud tulu avalikustamine nagu Soomes ja Norras, kuid mõju on igal juhul positiivne ja laseks end pärast rakendamist ka kergesti kokku arvutada.

Meil on ei ole vaja jalgratast leiutada, Soome süsteem võiks mõningate kohandustega sobida meilegi. Ainus, mida on vaja muuta, on hoiak tulude avalikustamise suhtes. See on Eestis ikka tõrjuv ja ei viitsita edasi mõelda varrukast võtta klišeest “me ei ole selleks valmis”.

Üks samm, mida riik saab astuda, olekski tulude avalikustamise nõue seadustesse kirjutada. Kui maksuamet avalikustaks kord aastas maksustatavad tulud nii, nagu seda teeb Soome maksuamet, saaksime näiteks võrrelda Soomes makse maksva HK Scani turundus­juhi Anne Mere palka Eesti tippjuhtide omaga. Ongi ju kummaline, et eestlannast Mere aastapalka võib igaüks teada, Eestis tegutsevate tippjuhtide tulud on aga suur saladus. Kas see võrdlemine Eesti sissetulekuid Soome omadele järele liigutaks, on iseküsimus.

Kuid tulusid võidakse peale palga saada veel mitmest allikast. Osa tulusid kätkeb ka võimalust maksukoormust vähendada. Seda võib pida argumendiks tulude avalikustamise vastu, sest avalikus arvamusruumis võib tekkida segadus, kui palga ja tulu vahele kiputakse tõmbama võrdusmärki.

Seda ohtu on aga ajakirjandusel võimalik aktiivse selgitamisega vähendada. Mõisteid on lihtne selgitada ja küllap pole arusaam, et palk ja tulu on eri asjad, Eesti inimestele praegugi tundmatu.

Detalide üle võiks arutada. Eesti ja Soome majandus põimuvad eri tasanditel üha enam ja igati mõistlik on teineteiselt kasulikke praktikaid üle võtta.

Üks koostöö jätkumise loogiline ja edumeelne vorm olekski Soome tulude avalikustamise korra oskusteabe ja IT-platvormi rakendamine siinpool lahte.

See, kuhu tõmmata tulutabelisse sattumise piir siin ja kas kaaluda ka mittemaksustatava tulu avalikustamist (seda Soome ei tee), on juba otsustamise küsimus.

Põhimõte on aga lihtne: avalik kontroll. Makse maksmata jätta on ebamugav. Viimaks, soomlased näevad, kust maksuraha tuleb. See sobiks meilegi.

Hetkel kuum