6. november 2013 kell 21:00

Ravimifirmadele kinkimise keeld

Tulevast aastast jõustuvad Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsiooni eetikakoodeksi olulised muudatused. Kui varasemad muudatused on olnud liikmesriikidele pigem väga soovitatavad, siis seekordne muudatuspakett on täiel määral kohustuslik kõigile ravimitootjate ühendustele ja liikmesfirmadele.

Nii rakendub alates 2014. aasta 1. jaanuarist koodeksis täielik kingituste keeld. Seega on ravimifirmadel keelatud teha arstidele-apteekritele mingisuguseski vääringus kingitusi, olgu need kas või firma sümboolikaga pastakad.

Lubatud on teabe- või õppematerjalide jagamine, kui need on otseselt seotud arsti või apteekri tegevusega või vajalikud patsiendi raviks. Samuti ei tohi nende rahaline vääring ületada kokkulepitud piirsuurust, milleks Eesti puhul jääb tõenäoliselt 6,4 eurot.

Toidu-joogi ülempiir. Koodeksisse tuuakse sisse ka seminaridel ja koolitustel pakutava söögi ja joogi maksumuse ülempiir. Milliseks see meil Eestis täpselt kujuneb, on veel vara öelda.

Ent tähelepanuväärseim muudatus puudutab tervishoiutöötajatele, arstidele ja apteekritele makstavate konsultatsiooni-, uurimis- ja loengutasude avalikustamist. See säte rakendub küll alles 2016. aastast (avalikustatavad andmed puudutavad 2015. aastal makstud tasusid), kuid tõenäoliselt on tegu esimese korraga, kui erasektor ise otsustab läbipaistvuse ja usalduse suurendamiseks avalikustada sisuliselt palgad.

Hetkel kuum