7. november 2013 kell 21:00

KIK nõuab toetust tagasi

Keskkonnainvesteeringute Keskus esitas kohtusse hagi OÜ Ecocleaner Sillamäe vastu, et saada tagasi jäätmekütuse tootmiseks antud abiraha. Koos intressiga ulatub nõue pea 790 000 euroni.

Sillamäe prügilas Eesti esimese jäätmekütuse tootmise püsti pannud Ecocleaner sai tehnika ostmiseks KIKilt 600 000 ­eurot abiraha. Ettevõte maadles pikalt tehnoloogiliste raskustega ning lõpliku põntsu sai nende äri mullu märtsis, kui kohalik prügikuningas Nikolai Ossipenko katkestas  jäätmete veo Sillamäe prügilasse.

Rikkus lepingut. Kuid vastavalt KIKi ja Ecocleaner Sillamäe vahel sõlmitud sihtfinantseerimise lepingule oleks ettevõte pidanud projekti tulemit kasutama sihtotstarbeliselt vähemalt viis aastat.

Kuna see nõue jäi täitmata, esitas KIK ettevõtte vastu Harju maakohtusse hagi võla 614 000 euro, intressi 175 000 euro ja menetluskulude väljamõistmiseks.

Ecocleaneri ühe omaniku Indrek Paali sõnul pole hagi veel nendeni jõudnud, küll on nad saanud kätte teate, et seoses hagiga soovitakse arestida Ecoclea­ner Sillamäe vara. Kõik jäätmekütuse tootmise seadmed on tema kinnitusel ettevõttel alles ning neid hoitakse ühes renditud angaaris.

Et aga seadmed on üsna spetsiifilised, siis nende müügist saaks Paali arvates maksimaalselt 100 000–150 000 eurot. “Kuna need purustid ja liinid on vajalikud väga kindlas projektis, siis vara ostjal ei olegi esimeseks kriteeriumiks hind, vaid kas ta saab seda kasutada,” märkis ta.

Paali sõnul on see nüüd juristide otsustada, kas tekkinud olukorrale saabub lahendus kohtuotsuse ja ettevõtte pankroti kaudu.

“Selle projektiga pole keegi rikkaks ega õnnelikuks saanud. Ma ütleks pigem vastupidi, omanikud on sellesse märkimisväärselt raha ja energiat panustanud ja kõigest ilma jäänud,” lisas ta.

KIKi teatel tuleneb nende nõue sellest, et Ecocleaner Sillamäe ei ole kinni pidanud 2007. aasta lõpus sõlmitud sihtfinantseerimise lepingust ning riigiabi reguleerivatest Euroopa Liidu aktidest.

Projekti investeeringud tehti aastail 2008–2009. Projekti lõpparuande kiitis KIK heaks 26. jaanuaril 2010. Ecocleaner Sillamäe alustas selle aasta suvel enda likvideerimist.

Hetkel kuum