7. november 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Kuidas võita võidujooks?

Jänes pilkas kord kilpkonna selle pärast, et too nii aeglaselt liigub. “Ehk jookseksime võidu?” tegi kilpkonn ettepaneku. Jänes nõustus meelsasti. Võistlus algas. Kes Aisopose loodud loo lõppu ei tea, siis võitis selle jooksu kilpkonn. Visalt kordagi puhkamata edasi liikudes möödus ta peagi jänesest, kes alguses kiirelt eest ära lipates oma võidus nii kindel oli, et otsustas poolel teel olles ennast lõbustada – rohtu süüa, kukerpalli visata ja hetkeks pikali heita.

Mis on loo moraal? Minu jaoks see, et oluline on selgeks õppida õiged harjumused ja nende järgi talitada. Inimese õnn ja õnnetus seisneb nimelt selles, et ta on harjumuste ori. Vähemalt nii on hakanud mulle Charles Duhiggi raamatut “Harjumuse jõud” lugedes üha enam tunduma. Millal me hambaid peseme, kus poes käime, millist teed mööda tööle lähme, mida enamasti ostame või millist muusikat kuulame, on kõik harjumustes kinni. Niisamuti on päevast päeva sarnane see, kuidas me mingitele asjadele reageerima või millestki mõtleme, kui me ei tee teadlikke samme nende mõttemustrite muutmiseks.

Harjumuste negatiivne külg peitub selles, et nad muudavad inimese osalt nagu robotiks, kes autopiloodi peal tegutseb. Samas tundub mulle, et õiged ja head harjumused on abiks näiteks eesmärkide saavutamisel, oma tervise parandamisel ning paanitsemisest, suitsetamisest või mistahes muust halvast käitumismustrist lahti saamisel.

Mudast tähtede sekka. Mitmeid meeskondi n-ö mudaliigast Super Bowli võiduni aidanud Ameerika jalgpalli treeneri Tony Dungy sõnul ei ole kõige olulisem paremate tulemuste saavutamiseks mitte üksnes pidev trenn, piisav söömine ja puhkus, vaid õigete harjumuste omandamine. Võistlusel täpne mänguplaani järgimine, vastase jälgimine ja veel sada pisiasja.

Sama kehtib ka argielus. Olgugi, et vanu ja halbu harjumusi ei ole võimalik inimesest täielikult välja juurida, on neid võimalik muuta ja asendada uute harjumustega. Pidev kiirustamine või töökuhja alla mattumine on näiteks harjumus, olgugi, et me nende põhjuseid alati kuskil mujal näeme. Need tingib harjumus leppida, mitte oma prioriteete või tööülesandeid ringi korraldada, asjades kaasa rääkida. Võit on see, kui neid harjumusi osatakse tähele panna. See on tee nende ja kõigi teiste piiravate tegevuste, mõtete, reaktsioonide muutmise suunas.

Hetkel kuum