10. november 2013 kell 21:00

Siim Kallas: mina sellest kirjast ei tea

Reedel VEB Fondi uurimiskomisjonis tunnistusi andmas käinud eurovolinik Siim Kallas polnud enda sõnul keskpangas toimunud suurvõltsimisest teadlik.

Endist Eesti Panga presidenti Kallast seostatakse 1995. aastal keskpangas koostatud võltsitud andmeid sisaldanud kirjaga, mille abil sai Vene ettevõte TSL International Venemaa Välismajanduspanka külmutatud raha arvel alusetult kätte 32 miljonit dollarit.

Dokumendil Kallase allkiri. Kallase allkiri seisab ühel varasemal dokumendil, mis kinnitab, et keskpanka on saabunud kiri Välismajanduspangast ja selles küsitakse Vene residentide nõuete kohta.

Kallas sõnas, et ta pidi keskpanga presidendina sissetulevad kirjad oma allkirjaga kinnitama: “Vaadake, see oli normaalne posti käsitlemise protsess. Täna ma ei kirjuta alla kõikidele paberitele, mis tulevad.”

Sellest kirjast sai alguse valeandmetega dokumendi koostamine Eesti Pangas. “Ma olen korduvalt öelnud, et mina sellest kirjast ei tea. Ma olin siis juba läinud Eesti Pangast, ma pole selle kirja koostamises ega sellega seotud asjades osalenud. Väide, et selle taga on nii laialdane konspiratsioon, kus ka mina osalesin, ei vasta tõele,” kinnitas Kallas.

Ühtlasi avaldas Kallas lootust, et riigikogu uurimiskomisjon suudab VEB Fondiga seonduvasse selguse tuua ja aastaid kestnud teema leiaks oma lõpu.

Tänuväärt allikas. Uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra ütles, et Kallas oli tänuväärt allikas, kes selgitas, miks VEB Fond omal ajal loodi. “Mis puudutab valeandmetega kirja, siis selleks ongi varasemalt siin käinud 27 inimest, kelle käest seda küsida,” teatas Vakra.

Vakra sõnul on komisjon saanud uurimise käigus palju uut informatsiooni ja seetõttu ei avalda nad töö tulemusi enne tuleva aasta aprillikuud.

Kallas eitas VEB Fondi seotust R-Hooldusega

Endine Eesti Panga juht Siim Kallas lükkas ümber väite, et keskpangas toimunud suurpettuse abil rahastati 1999. aastal reformierakondlaste juhitud ettevõtet R-Hooldus.1999. aastal Reformierakonda toetanud R-Hoolduse pangakonto väljavõtte järgi jõudis firmasse peaaegu miljoni krooni väärtuses tundmatu päritoluga sularahaannetusi. Kevadel püüdis Äripäev Kallaselt saada vastuseid, kes olid tema juhitava R-Hoolduse anonüümsed annetajad. Toona ei andnud eurovolinik sel teemal vastuseid. Seega puudutasime seda teemat uuesti.

Öelge palun, kas VEB Fondi raha võis jõuda ka R-Hool­du­sesse?(Naerab) Kindlasti mitte!

Te pole seni teadnud, mis raha R-Hooldusesse jõudis. Kuidas saate täna väita, et kindlasti polnud see VEB Fondi raha? Ma väidan, et kindlasti mitte, ja ma arvan, et sel pole vähimatki pistmist VEB Fondi temaatikaga. Ma arvan, et me jätame selle teema! See, et osa rahastajatest soovis jääda anonüümseks, see oli nende soov ja me respekteerisime seda. Formaalselt ei olnud Reformierakonnal anonüümseid annetusi. Küll olid need, kes R-Hoolduse kaudu neid teenuseid ostsid ja pidasid seda õigemaks. See on sama lugu nagu Helmut Kohl ütles omal ajal, et kui oled korra lubanud inimestele ja lepid kokku, et annetused jäävad anonüümseks, siis nad jäävad anonüümseks. Mul ei ole mingit kahtlust selles, et kõik need annetajad on olnud väga lugupeetud, põhiliselt Eesti ärimehed.

Kas praegu kehtivad Reformierakonnas samasugused reeglid, et lepitakse kokku anonüümsuses ja see lubadus peab 10 aastat hiljem, 15 aastat hiljem? Mina ei juhi Reformierakonda, ärge küsige tänasest.

Kui Teid esitatakse Eesti presidendi kandidaadiks, kas Te siis lõpuks avalikustate, kes olid R-Hoolduse anonüümsed annetajad? Vaat kus küsimus. Ma ütleksin, et ärge mind kiusake selle presidenditeemaga. Miks minult küsitakse seda hommikul, lõunal ja õhtul? Kuulge, kolm aastat on sinna aega. Enne tulevad valimised. Kolm aastat on pikk aeg poliitikas. Eks ma vastan nii palju, kui oskan. Need, kes otsustavad, hindavad siis, kas sellest piisab või mitte.

Oletame, et Teist ei saa presidendikandidaati. Ma saan ikkagi Teie vastusest aru, et Teid sisuliselt ikkagi ei huvita, et Reformierakonda on anonüümselt rahastatud. Kõiki erakondi on anonüümselt rahastatud. See ei ole väga unikaalne ja keeruline juhtum. Eriti tol ajal.

Te siis peate õigeks, et need asjad, mis kunagi olid, peavadki saladuseks jääma ja Te pole nõus neid avalikustama? See saladus ei ole väga suur.

Sel juhul avaldage see saladus, kui see nii suur ei ole. Nagu ma olen korduvalt öelnud, ei tegelenud Reformierakonna esimees annetajatega, nendega suhtlemisega, nendelt raha küsimise ega vastuvõtmisega. Sellel lihtsal põhjusel, et see oleks olnud poliitiliselt äärmiselt riskantne. Sel juhul me oleks sidunud kõrgema poliitilise juhtimise mingisuguste rahaliste tehingutega. Seda pole teinud peaaegu ükski poliitilise erakonna esimees Eestis. Kuna nii on, ja ta tol ajal nii jäi, nii jääb ta ka praegu.

Kuidas siis jääb? Mingisugust lisainfot minult ei tule.

 

Tasub teada

Uurimiskomisjoni senised töövõidud

Eesti Panga ekspresident Vahur Kraft on kinnitanud, et allkirjastas valeandmetega kirja. On leidnud kinnitust, et valeandmetega kirja täitmine oli planeeritud tegevus.Samuti on selge, et algselt valitsusele kuulunud VEB Fondi nõuded omandas TSL International ja realiseeris need VEB pangas.32 miljonit dollarit saanud TSL Internationali omanikku Aleksandr Matti pole õnnestunud komisjonil veel tabada.

Allikas: VEB Fondi uurimis­komisjoni esimees Rainer Vakra

Hetkel kuum