Indrek Kald • 12. november 2013 kell 10:40

Maksukuriteoga kohtu ette

Prokuratuur esitas seitsmele inimesele ja ühele firmale süüdistuse käibemaksupettuses, millega riik kaotas ligi 600 000 eurot.

Suhkru ja armatuurterasega kaubelnud OÜ Marienberg andis süüdistuse kohaselt septembrist 2012 kuni maini 2013 maksu- ja tolliametile käibedeklaratsioonides valeandmeid ja jättis tasumata kokku 597 691 eurot käibemaksu, teatas prokuratuur.

Süüdistuse järgi esitati valeandmeid fiktiivsete arvete alusel, mis olid koostatud nelja Eestis registreeritud ja ilma reaalse majandustegevuseta varifirma nimelt. Sellega üritati jätta mulje, nagu oleks Marienberg ostnud suhkrut ja terast just nende nelja ettevõtte käest. Tegelikult aga soetas Marienberg kaupu hoopis Läti, Leedu ja Poola ettevõtetelt ning müüs edasi Eesti firmadele.

Maksu- ja tolliameti uurijad pidasid tänavu 22. mail kuriteos kahtlustatavatena kinni seitse inimest. Menetlust juhtiva Põhja ringkonnaprokuröri Stella Veberi taotlusel võttis kohus kolm kahtlustatavat vahi alla.

"Kaht vahi all viibivat isikut on varem maksukuritegude eest karistatud, kusjuures üks neist sai uue kahtlustuse katseajal," ütles Veber. "Maksukuritegude kriminaalasjad on äärmiselt mahukad ja tavaliselt kulub nende eeluurimiseks vähemalt paar aastat. Selle kriminaalasja puhul jõuti aga väga intensiivse töö tulemusena süüdistuse esitamiseni enne kuuekuulise vahistamistähtaja täitumist," lisas ta.

Prokuratuur esitas OÜ Marienberg juhatuse liikmele Sivartile Saarmannile süüdistuse maksukuriteo toimepanemiseks mõeldud kuritegeliku ühenduse organiseerimises ning 47aastasele Priidule ja 25aastasele Robertile sellesse kuulumises.

Samuti süüdistatakse OÜd Marienberg ja Saarmanni maksude maksmisest kõrvalehoidmises suures ulatuses. Priit ja Robert ning variettevõtete juhatusse kuulunud 24aastased Rain ja Marti, 20aastane Joonas ja 25aastane Rain said süüdistuse maksukuriteole kaasaaitamises.

Kuritegelikku ühendusse kuulumises süüdimõistmise korral võib kohus karistada kolme- kuni 12aastase vangistusega ning selle organiseerimise eest viie- kuni 15aastase vangistusega. Maksude maksmisest kõrvalehoidmise eest suures ulatuses võib kohus mõista kuni viieaastase vangistuse.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi maksu- ja tolliameti uurimisosakond ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Hetkel kuum