Indrek Kald • 12. november 2013 kell 8:03

Swed: ootused aktsiaturgudel

Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas analüüsis plusse ja miinuseid, mida peaks aktsiaturgudel arvestama.

Järgneb Tarmo Tanilase kommentaar:

Keskpankade rahapoliitika on täna varade hindade kasvu toetav, mis on üha enam suurendanud ka investorite riskivalmidust. Euroopa Keskpank on mures Euroopat ähvardava deflatsiooniga, mistõttu alandati möödunud nädalal intressid ajaloo madalaimale tasemele.

Alates 2011. aasta algusest on kerkinud Põhja-Ameerika aktsiaindeksid eurodes mõõdetuna ligi 30%, Euroopas pisut alla 20%, samas kui arenevate turgude aktsiaindeksid on langenud vahemikus 10-25%.

Selle aasta kolme kvartali lõikes on väga head tootlust pakkunud USA, Euroopa ning Jaapani aktsiaturud. Arenevate turgude nõrkus on aga jätkunud ning seda eeskätt kohalike valuutade märkimisväärse nõrgenemise tõttu nii euro kui dollari vastu. Arenevad turud on riskantsemad, kuid omavad ka arenenud turgudest enam tõusupotentsiaali. Arenevaid turge toetavad nende odavam hinnatase, sealsetele eksportööridele soodsad valuutakursid ning toorainete hindade stabiliseerumine.

Keskpankade pööreAktsiate hinnad ei oleks täna samadel tasemetel, kui keskpangad ei oleks aktiivselt sekkunud, sest seis tööturul on nõrk. Kuna keskpankade poliitika on endiselt madalaid intresse toetav, kestab ka aktsiatesse investeerimiseks soodne aeg. Samas tuleb kindlasti rõhutada, et lühiajaliselt on enamus turge üleostetud seisus ning investeerimisobjektide valikul tuleb olla hoolikas. Eelistame firmasid, mis suudavad investoritele genereerida tugevaid rahavooge.

USA keskpank on teada andnud, et keskpanga stiimulit asutakse vähendama, kui tööpuudus jõuab alla 6,5% taseme, mis võib prognooside kohaselt juhtuda juba järgmise aasta keskel.

Keskpankadest on viimasel aastal sekkunud kõige jõulisemalt Jaapani keskpank, kes üritab kõigi vahenditega riigi majandust paarikümne aasta pikkusest deflatsioonispiraalist välja aidata. Jaapani keskpanga tegevus on lennutanud kohaliku börsiindeksi 2013. aastal jeenides pea 40% kõrgemale, samas on aga ka jeen ise euro vastu pea 20% nõrgenenud.

Plussid ja miinusedSuurimad positiivsed tegurid, millega peaks aktsiaturgudel arvestama, on jätkuvalt nullilähedased lühiajalised intressimäärad, aktsiate atraktiivsed dividendimäärad (eriti võlakirjade olematute tootlustega võrreldes) ning investorite kasvav riskivalmidus.

Negatiivseteks argumentideks on paljude riikide jätkuvalt suured eelarvedefitsiidid, keskpankade võimalik stiimulite vähendamine, pikaajaliste intressimäärade tõus, paljude ettevõtete kasumimarginaalide jõudmine ajaloolistele tipptasemetele, nõrk olukord tööturul ning riikide kultuurilised eripärad, mis eeskätt Euroopas ei võimalda vajaliku kiirusega olulisi reforme läbi viia.

Hetkel kuum