18. november 2013 kell 21:00

Tallinna Sadam peatas toetusraha jagamise

Eile toimunud Tallinna Sadama nõukogu koosolekul otsustati, et sadam ei toeta sel aastal ühtegi organisatsiooni, sealhulgas Eesti Olümpiakomiteed.

See on esimene kord Tallinna Sadama ajaloo jooksul, mil olümpiakomitee (EOK) jääb toetuseta. Pärast eilset otsust ei ole sadama nõukogu ühtegi sponsortoetuse taotlust rahuldanud alates möödunud aasta lõpust.

Vormiliselt oli tegemist eelmise koosoleku otsuste ülevaatamisega. Üle vaadati sponsorkomisjoni protokolli kinnitamine ja seekord otsustati jätta see kinnitamata.

Seli ootab erikontrolli tulemust. Vahetult enne koosoleku algust ütles Tallinna Sadama nõukogu esimees Neinar Seli, et taandab oma hääle. “Minu ettepanek enne nõukogu on, et võtan oma hääle tagasi, et me saaks asjaga edasi minna,” sõnas ta.

Hiljem täpsustas Seli, et kui protokoll oleks edasi läinud tema hääleta, polnuks selles mingit probleemi ning pinged pidanuks maas olema.

“Ma tegin ettepaneku (eelmine otsus – toim) tühistada, kuna niikuinii tuleb erikontroll, teeme selle ära ja vaatame, mis sealt tuleb,” lausus Seli.

Kontrolli ootab ta huviga, sest Tallinna Sadamal tema sõnul midagi varjata ei ole.

“Ma ootan seda kontrolli, mul on hea meel, kui see tuleb. See on nagu lahtisest uksest sissetulek, kogu meie sponsorluse viimase nelja aasta jagamine on ju internetis olemas. Iga nõukogu koosoleku protokoll, kaasa arvatud sponsorkomitee otsused lähevad kahele ministeeriumile ehk rahandusministeeriumi ja majandusministeeriumi,” rääkis Seli.

Küsimusele, milliseid emotsioone sponsorluse tühistamine temas tekitas, vastas Seli, et tema jaoks oli oluline nii sadama kui ka EOK hea maine säilimine.

“Nii on mõlemale organisatsioonile kindlasti parem, kui nende imago ja tulevik ei oleks personalikeskne või rünnatav igasuguste spekulatsioonide pärast,” märkis ta ja lisas, et EOK eelarves ei ole planeeritud toetust Tallinna Sadamalt.

“Seda enam ma ei näe sealt mingit kasu, kuna ma olen ühiskondlikult tegelev EOK president, mitte et ma sealt palka saaks või mingit preemiat. Nii ei ole,” sõnas Seli.

Lisaks märkis ta, et ajakirjandus on ekslikult rõhutanud, et otsustati toetuse jagamise üle EOK-le, kuigi tegelikult oli tegemist sponsorkomisjoni protokolliga, mille üks osa oli olümpiakomitee toetamine.

“Tegelikult see puudutas kogu Tallinna Sadama toetust kõigile, sealhulgas omavalitsustele, kultuurile ja ka spordile. Sport moodustas sellest vastavalt meie põhimõttele umbes poole,” selgitas Seli.

Parts nõudis ülevaatamist. Tallinna Sadama sponsorluse komisjoni ettepanekul otsustas ettevõte nõukogu 31. oktoobril toimunud istungil määrata toetused EOK kaudu teiste seas Eesti Jahtklubide Liidule ja Kergejõustikuliidule hooaja toetuseks sponsorina, Eesti Suusaliidule Sotši olümpiamängudel osalemise ettevalmistamiseks ning Eesti Paraolümpiakomiteele ettevalmistamiseks Rio 2016. aasta paraolümpiamängudeks. Omavalitsuste ja kogukondade arengu alal otsustati toetada Paldiski, Jõelähtme, Maardu ja Mustjala valla projekte.

Tallinna Sadama omaniku esindaja majandusminister Juhan Parts saatis sadamale kirja, milles nõudis EOK sponsorlusotsuse ülevaatamist, teatas erikontrolli algatamisest ja käskis kuni erikontrolli tulemusteni peatada toetusraha liikumise. Ministrit ärritas see, et Seli, kes on ühtlasi EOK president, ei taandanud ennast sponsorlushääletuselt.

Alaliitude otsetoetuse poolt ja vastu

Kui Tallinna Sadam toetaks otse spordialaliite, mitte Eesti Olüpiakomiteed (EOK), kaasneks sponsorlusotsustega vähem kirgi, leidis Tallinna Sadama nõukogu liige Veiko Tishler.IRLi huvide esindajana sadama nõukogus olev Veiko Tishler hääletas sponsorluse tühistamise poolt ja oli sündinud otsusega rahul.“Ma arvan, et kõik peaks rahul olema, välja arvatud sponsorluse saajad, kes peavad aasta kannatama,” sõnas ta vahetult pärast koosoleku lõppemist.Tishler pakkus ideena välja, et Tallinna Sadam võiks toetada spordialaliite otse, mis ei tekitaks mingeid pingeid ja sport saaks niiviisi oma osa kätte. See oleks tema arvates parim lahendus.Seli märkis seepeale, kuidas aasta tagasi kirjutas majandusministeeriumi kantsler, et kõik, mis sadamas toimub, on killustunud ning eesmärk puudub. Samuti leidis kantsler tema sõnul, et alaliitude otsetoetamine tekitab onupojapoliitikat. Seejärel märkis kultuuriministeerium, et kõige kompetentsem organ toetussummade jagamiseks on EOK, seda enne kui Seli oli presidendiks saanud.“Ma rõhutan veel kord, EOKs ei otsusta president, vaid täitevkomitee,” ütles Seli.

Hetkel kuum