21. november 2013 kell 21:00

Poliitika, mida sa küll Rein Langiga teinud oled?

Mitmekordne minister Rein Lang on hea (ja ka halb) näide sellest, mida poliitika võib inimesega teha.

1990. aastail ja veel ka eelmise kümnendi alguses olin Kuku raadio laupäevase “Keskpäevatunni” püsikuulaja.

Kui saate alguses selgus, et tavapärane kolmik Harri Tiido, Rein Lang ja Hans H. Luik on täiskoosseisus stuudios, võis ette kindel olla, et tuleb nauditav vestlusring päevapoliitilistel teemadel.

Kõik kolm – praegu on nende tegevusalad diplomaatia, poliitika ja ettevõtlus – olid toona suhteliselt noored, kriitilise ja analüütilise mõtlemisega ning oskasid oma seisukohti hästi argumenteerida ja väljendada.

Jagasin tavaliselt nende arvamusi sellest, mida poliitikud tohivad teha ja mida mitte, milline on hea riigivalitsemine, kuhu ja kuidas võiks Eesti areneda.

Lootust sisendav algus poliitikas. Kui juba varem Reformierakonda kuulunud Kuku raadio juht Rein Lang läks 2001. aastal poliitikasse – saades esmalt Tallinna abilinnapeaks ning hiljem riigikogu liikmeks ja ministriks – uskusin, et Eestil on sellest ainult võita.

Arvasin, et varem riigikogu ja valitsuse tegevust tihti ja ­õigustatult kritiseerinud juura­haridusega Lang võtab edaspidigi teravalt sõna kõiksugu väär­arengute ja lolluste vastu, taunib jätkuvalt korruptsiooni ja poliitiku omakasu peal väljas olemist. Eriti, et oma poliitikutöö tõttu näeb ta seda nüüd kõike lähemalt ja põhjalikumalt.

Ilmselt ta poliitikukarjääri alguses oligi selline. Aga võib-olla olin ise lihtsalt naiivne. Igatahes suhteliselt kiiresti sulandus Lang üldisesse poliitikute massi, kus vähesed eristuvad kriitilise mõtlemise ja selgete seisukohavõttudega.

Endisest ärksa mõtlemisega sõnaosavast meediafirma juhist sai üks neist, keda ta varem oli halastamatult kritiseerinud. Poliitik, kes võib rääkida musta valgeks, ka otse valetada, võtta oma partei mustade tegude salgamiseks koos erakonnakaaslastega ringkaitsesse jne.

Praeguse kultuurilehte Sirp puudutava skandaali valguses on Langi märksõnadeks saanud – kahjuks Reformierakonnale omaselt – hoolimatus ja arrogantsus.

Noor Lang nõudnuks praeguse enda tagasiastumist. Huvitav oleks mõtteeksperimendi korras ette kujutada, kuidas kommenteerinuks sarnast situatsiooni kultuuriministri ümber Rein Lang Kuku “Keskpäevatunni” osalejana.

Olen täiesti kindel, et valetamisega vahele jäänud ning usalduse kaotanud ministrilt nõudnuks Lang kohe tagasiastumist.

Kahjuks ei nõua ta seda praegu iseendalt.

Hetkel kuum