• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Eesti IT-turundaja MTÜ paigutab Filipiinidele valgustid

  Filipiinidele kolinud Eesti IT-turundaja Robin Gurney loodud mittetulundusühing viib taaskasutatud plastpudelitest tehtud valgustite abil päikesevalguse maavärinas kannatanud 1500 Filipiini kodusse.

  Eestis asutatud MTÜ Andakidz paigaldab järgmise aasta jooksul 2000 taaskasutatud plastpudelist tehtud päikesevalgustit hiljuti maavärina epitsentris olnud Filipiinide saarele. Tänu eestlaste panusele saavad valgustatud lisaks kodudele ka mitmed koolid ja lasteaiad.
  "Lihtsate ja odavate päikesevalguse pudelite abiga õnnestub viia valgus tuhandete inimesteni, kellel puudub võimalus elektrit kasutada," kinnitas pressiteates perekonna heategevusprojektide läbiviimiseks asutatud MTÜ projektijuht Birgit Naur, Robin Gurney abikaasa.
  Projekt sai alguse Nauri ja Gurney kolimisest Boholi saarele Filipiinidel, kus nad märkasid väga paljude kohalike inimeste elu äärmiselt kasinates tingimustes. Nauri sõnul on Fililpiinidel nagu paljudes maailma paikades inimesed olnud sunnitud ehitama käepärastest materjalidest hooned üksteisele väga lähedale, tihti puuduvad väikestel majadel ka aknad. Kuna elektrit pole võimalik paigaldada või on see elanike jaoks liiga kallis, puudub juurdepääs valgusele.
  Taaskasutatud plastikpudelid täidetakse veega ja lisatakse vee puhtana hoidmiseks pisut valgendit, misjärel kinnitatakse pudelid metallkatustesse tehtavatesse aukudesse. Päikesevalgus võimendub ja levib läbi pudeli ruumidesse. Iga pudel tekitab sama palju valgust kui 55vatine elektripirn. Päikesevalguse pudelid toodetakse ja paigaldatakse kohalike partnerite abiga esialgu Anda piirkonnas Boholi saarel. Hinnanguliselt 90% valguspudelitest läheb inimeste kodudesse, ülejäänud koolidesse ja lasteaedadesse.
  Nauri sõnul parandab valguse paigaldamine oluliselt kohalike naiste olukorda, kes tihtipeale päevad läbi hämarates ruumides koduseid toimetusi teevad. Samuti paranevad märkimisväärselt laste elu- ja õppimistingimused, märkis ta.
  Algatatud pilootprojekti "Liiter valgust - Bohol" suurim toetaja on Eesti välisministeerium, mis panustab Andakidzi algatusse 25 000 euroga, ülejäänud vajalikud vahendid kogub ühing eraannetustest nii Eestist kui välismaalt.
  Välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi büroo direktori Kaili Terrase sõnul on tegu näitega säästliku ja keskkonnasõbraliku tehnoloogia kasutamisest. "Just seetõttu otsustas arengukoostöö komisjoni sedavõrd paljude inimeste elukvaliteeti parandavale uuenduslikule projektile omalt poolt õla alla panna," sõnas ta.
  Ka hiljuti Eestit külastanud ÜRO peasekretär Ban Ki-Moon mainis oma 16. novembril Tallinnas peetud avalikus kõnes valguspudeleid kui innovaatilist ja keskkonnasõbralikku lahendust.
  "Plaanisime pilootprojekti raames paigaldada valgustid esialgu ainult Anda piirkonda, kuid hiljutine maavärin ja hiiglaslik taifuun Filipiinidel muutis pisut algseid plaane," selgitas Naur. "Soovime nüüd viia valguse ka maavärinas enim kahjustada saanud piirkondadesse Lääne-Boholil," lisas Naur, kelle sõnul loodetakse pilootprojekti edu korral ja täiendavate vahendite leidmisel jätkata tasuta valguse viimist veel tuhandete inimesteni, andes kohalikele seeläbi ka tööd.
  Andakidzi projekti peamine koostööpartner on MyShelter Foundation - uuenduslik Filipiini organisatsioon, mida tunnustatakse üle maailma nende päikesevalguse pudelite lahenduse tõttu. Fondi asutaja ja juhi Illac Diazi sõnul on Andakidzi "Liiter valgust" projekt fantastiline, millele tuleb igati kaasa aidata. "Kiitus ka Eesti valitsusele, mis seda projekti toetab – see näitab ettenägelikkust ja tunnustust üha olulisemaks muutuvatele säästvate tehnoloogiate kasutamisele rahvusvahelistes abiprogrammides," ütles Diaz.
  Bohol on 1,3 miljoni elanikuga saar Filipiinidel, mida tabas 15. oktoobril 7,2palline maavärin, mille tagajärjel suri ligi 200 inimest, hävisid tuhanded kodud ja tekkis miljonite eurode ulatuses kahjusid. Kolm nädalat pärast maavärinat tabas Filipiinide keskosa, sealhulgas Boholit, hiigeltaifuun Haiyan. Enim sai kannatada Boholist põhjas asuv Leyte saar, mis toodab ka Boholile elektrit. Looduskatastroofi tagajärjel on kogu Boholi provints ilma elektrita ning kui selle esialgne renoveerimine võib valmis saada jaanuariks, siis elektrivarustuse täielik taastamine võib võtta kuni aasta.
  Maailmas elab enam kui miljard inimest ilma elektrita. Filipiinidel on tänaseks juba paigaldatud päikesevalguse lambid 140 000 kodusse. Samasuguseid lampe leiab aga ka Indias, Bangladeshis, Argentinas, Fidžil ja Tansaanias. Seal, kus elekter on kallis või puudub üldse, tähendavad lambid päevasel ajal tasuta valgust siseruumides, millel puudub ka petrooleumi halb mõju tervisele.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Gregor Raudvere: kalli elektri kurja juur
Iga ministeerium, kohalik omavalitsus ning eri ametiasutused vaatavad energeetikat vaid oma mätta otsast ja just seda suppi me praegu kõrge elektri hinna näol helbime, kirjutab ettevõtja, OÜ Adepte Group juhatuse liige Gregor Raudvere.
Iga ministeerium, kohalik omavalitsus ning eri ametiasutused vaatavad energeetikat vaid oma mätta otsast ja just seda suppi me praegu kõrge elektri hinna näol helbime, kirjutab ettevõtja, OÜ Adepte Group juhatuse liige Gregor Raudvere.
Aktsiaturgude suurim risk ei pruugi olla omikrontüvi
Aktsiainvestoritel on tõenäoliselt suuremaid asju kui omikrontüvi, mille pärast muretseda, ütlevad Morgan Stanley analüütikud.
Aktsiainvestoritel on tõenäoliselt suuremaid asju kui omikrontüvi, mille pärast muretseda, ütlevad Morgan Stanley analüütikud.
Elektri hind tõusis uue rekordini Novembri algusega võrreldes 15kordne tõus
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Nädala lood: töötajad langevad kiusu ohvriks ja uued ideed otsivad investoreid
Selle nädala olulisemate teemade hulka jõudsid töökius, hulk investeerimisideid ja tuntud pangajuhi hoiatus kinnisvaraturul toimuva kohta.
Selle nädala olulisemate teemade hulka jõudsid töökius, hulk investeerimisideid ja tuntud pangajuhi hoiatus kinnisvaraturul toimuva kohta.