Raido Neemre • 28. november 2013 kell 16:51

Investorid näevad deflatsioonis suuremat ohtu kui inflatsioonis

Hoolimata triljonitest dollaritest, mis keskpankade poolt viimastel aastatel majanduse turgutamiseks ringlusesse on paisatud, näevad investorid järgmise 12-14 kuu jooksul deflatsiooni suurema ohuna kui inflatsiooni.

Üle 60% Barclays' Global Macro Survey küsitletud 912st globaalsest investorist näevad langevat hinnasurvet suurema riskina kui inflatsiooni.

Deflatsiooniga seotud hirmud peegelduvad investorite väljavaadetes kullale, mida tavaliselt kasutatakse ettevaatlusabinõuna inflatsiooni vastu.

Umbes 25% investoritest ootavad, et kulla hind kukuks 2014. aasta esimese kvartali lõpuks  alla 1200 dollari untsi eest. Teised 25% investoritest ootavad aga et kulla hind jääks 1200 ja 1250 dollari vahemikku, vahendab uuring. Praegu on väärtmetalli hinnaks 1239 dollarit untsi eest.

Vallapääsenud deflatsiooni surve eurotsoonis on saanud suureks murekohaks, kiirendades Euroopa Keskpanka langetama oma baasintressmäära rekordmadalale ehk 0,25% novembri alguses.

Eurotsooni inflatsioon langes 0,7%le, mis on madalaim määr alates 2009. aasta novembrist, vallandades sellega mure, et regioon on Jaapani stiilis deflatsiooniriski all.

„Langev inflatsioon peegeldab märkimisväärset  kasutamata tootmisvõimsust ning madalaid toorainete hindu,“ märkis AMP Capitali majandusanalüütik Shane Oliver.

„Praeguses keskkonnas on deflatsioon suure tõenäosusega halb. Langevad palgad ja hinnad muudavad laenude teenindamise keeruliseks. Kui hinnad langevad, kuid inimesed lükkavad investeerimise ja ostmise otsuseid edasi, võib see potentsiaalselt tähendada tagasilangust majanduskriisi,“ märkis ta.

Investorite peamine mõttesuund on siiski jätkuvalt väljavaade, et Föderaalreserv alustab oma võlakirjaprogrammi kärpimist, vahendab uuring. Enamus vastanutest eeldavad, et keskpank kohandab oma igakuist võlakirjaostu programmi 2014. aasta märtsis.

Hetkel kuum