2. detsember 2013 kell 21:00

Nigel börsinovember

Maailma aktsiaturgudel võib võtta läinud kuu kokku sõnadega “väga vilets”. Ainult ühe maa aktsiaturg suutis tõusta europõhiselt vähemalt 10%. See turg oli majanduslanguses ja deflatsioonis vaevlev Küpros.

Ei ole kaua aega möödas sellest, kui seal mindi päästepaketi raames hoiustajate raha kallale. Nüüd on hoiuste väljavool pankadest aeglustunud. Märkimisväärne on see, et see tõus tuli kolme väikese turuväärtusega ettevõtte aktsia tõusust. Küprose aktsiaturg tõusis novembris 15,7%. Vaatamata sellele tõusukuule ei ole pikaajalist graafikut vaadates selle tõusu mõju näha.

Kokku tegi vähemalt viieprotsendise tõusu kõigest seitsme maa aktsiaturg. Teisel kohal on Hongkongi Hiina aktsiate indeks, mis kerkis 7,6%. Kolmandal kohal on eksootiline Argentina aktsiaturg, mis tootis 6,5%. Neljandal kohal on Iisraeli aktsiaturg  5,5% tõusuga. Katari aktsiaturg tõusis 5,4%. Luksemburgi aktsiaturg tõusis 5,13% ja Pakistani oma 5,12%.

Eesti. Eesti aktsiaturg oli keskpärane oma mittemidagiütleva 0,07% langusega. Tuleval aastal ­euro saav ning maailma inimohvriterohke Maxima poe varinguga vapustanud Läti aktsiaturg tõusis 2%. Leedu börs langes 0,8%.

Maailma halvim aktsiaturg oli Indoneesia, mis europõhiselt kukkus 11,1%. See maa ei saa kuidagi pidama ruupia langust. Investorid kardavad, et selle maa jooksevkonto puudujääk on raha väljavoolu korral riskantne. Märkimisväärne on, et 11 kehva börsi seas on viis Lõuna-Ameerika maad – Colombia (–8%), Peruu (–7,7%), Brasiilia (–7,3%), Tšiili (–6,6%) ja Venezuela (–4,6%). Ilmselt ei maksa otsida selle maailmajao börsilanguse taga muud kui nõrku toorainehindu. Kehvade turgude seas on ka Namiibia 5% langusega, Venemaa (–5,3%) ja Austraalia (–5,6%). Tsunamiohvriks langenud Filipiinide aktsiaturg kaotas 7%. Tais, kus käivad tänavarahutused, langes aktsiaturg 7,6%. Ukrainas, kus on samuti tänavarahutused ja üldstreigioht, aktsiaturg end sellest morjendada ei lasknud, tõustes 3,9%. Ukraina valik on kas ELi suund või Venemaa suund.

Kui vaadata novembrikuu aktsiaturge ühe enim kasutatava suhtarvu ehk hinna-kasumi suhtarvu (P/E) värskete näituse alusel, ei saa just kuigi hästi liikumisi seletada. Suurte tõusjate seas leidub nii ülimadala suhtarvu näiduga (odavaid) turge, kallis turg (Jaapan, kus Abenomicsi on tekitanud huvi sealse turu vastu) ning ka kolm turgu, kus börsil olevad ettevõtted on koondina kahjumis. Miks peaks neid ostma? Küprose ja Portugali puhul tuleb vist arvata, et loodetakse olukorra paranemist.

P/E. Kehvade turgude seas on üks odav turg (Venemaa), kuid selle P/E näit on ka ajalooliselt olnud suhteliselt madalate killas. Tai on näiduga 13 tavapäraselt hinnatud. Samas enamik turge viimases kümnes on P/E näiduga 18+. Muude turgude valikus võiks öelda, et kõik, mis on näiduga 20 ja rohkem, on kallid. Oluline on ka ettevõtete kasumi kasv ja selles suhtes on märgata analüütikute optimismi. Kui järgmiseks aastaks prognoositud kasumipõhine P/E näit on kõrgem ajaloolisest, peaksid ettevõtete kasumid kasvama.

Hetkel kuum