15. detsember 2013 kell 21:00

Iirimaa jättis päästmise lõpuks ometi selja taha

Kolm aastat pärast rahvus­vahelist päästmist teatas ­Iirimaa ametlikult päästmise ­lõpust, mis on märgilise tähtsusega ­euroala püüdlustele lahendada võlakriise. ­Iirimaa vajas päästmist, et saada rahaasjad kontrolli alla. Riik on nüüd täitnud abiprogrammi tingimused: kärpinud kulusid ja tõstnud makse, et viia alla eelarvepuudujääki ja tasakaalustada majandust.

“See ei ole veel tee lõpp,” ütles Reutersi teatel rahandusminister Michael Noonan. “Kuid see on väga oluline verstapost. Me peame jätkama samasuguste abinõudega.”

Majanduskasv naaseb vaikselt Euroopasse. Järgmisel aastal loodab päästmise lõppenuks kuulutada ka Portugal. Võlaprobleemid kestavad aga Kreekas.

Tuleval aastal peaks Iiri majandus kasvama umbes 2 protsenti. Tööpuudus on langenud alla 13 protsendi, 2012. aasta tipu 15,1 protsendilt.

4,6 miljoni elanikuga maa on tänu viimasel 18 kuul emiteeritud võlakirjadele end rahastanud kuni 2015. aastani ja näitab teed Kreekale, Portugalile ja Küprosele, kes on samuti päästmist vajanud; ühtlasi Hispaaniale, kelle pangandussüsteemi on aidatud.

Rahandusminister Noonan ütles, et kaalub kahes järgmises eelarves tulumaksukärpeid.

Iiri aktsiad on tugevalt tõusnud. Iiri aktsiaturg on tänavu tõusnud koguni 27,9%. Võrdluseks, Eestil on ette näidata 8,8% tõus.

Üldse on kriisiriikide aktsiatel tänavu väga hästi läinud. Hispaania aktsiaturg on tõusnud 14,2%, Itaalias 10%, Portugalis 13,9% ja Kreekas 28,7%.

Kriisist välja tulevate maade aktsiad on aga hinna-kasumi suhtarvu näidu alusel kallid. Iirimaa aktsiaturu P/E on 35,2, selleks aastaks prognoositud ettevõtete kasumite põhine 28,2 ning 2014. aastaks prognoositud kasumitepõhine 16,3. Seega ootavad analüütikud Iiri börsiettevõtetelt võimsat kasumikasvu.

Portugali ettevõtted on alles kahjumis, selleks aastaks prognoositud kasumitepõhine P/E on 76,1, 2014. aasta kasumite põhiselt juba 19,9.

Hetkel kuum