17. detsember 2013 kell 21:00

ETS Nord ostis ettevõtte Soomes

Eesti ventilatsiooniseadmete tootja ETS Nord ostis esmaspäeval Hollandi firmalt suurosaluse ventilatsioonitorustiku osi valmistavas Soome tütarfirmas Aillos.

ETS Nord loodab sellest saadava sünergiaga mõlema ettevõtte kulusid oluliselt vähendada ja müüki kasvatada. Koostööleping Kennemeriga lubab laiendada ETS Nordi toodete müüki tervesse ­Euroopasse. ETS Nordi osaniku ja juhi Hanno Haameri sõnul on neile olulised automatiseeritud tootmisliin ja ainulaadne kogemus.

Kust tuli idee osta Soome Aillos Oy aktsiate kontrollpakk? Aillos Oy on Soomes kolmas selle valdkonna tegija, meie oleme neljandad. Teine huvitav pool meie jaoks on automatiseeritud toruosade tootmisliin ja sellealane kogemus. Sellist laadi tootmisi on Põhja-Euroopas umbes neli. See on omaette oskus, mis neil on olemas ja pakkus meile huvi tooteportfelli mõttes.

Me teame seda ettevõtet nii kaua, kui oleme Soome turul tegutsenud, aastast 2007. Meil oli enne edasimüüja Soomes.

Kas oli lihtne kontrollpakk hollandlastelt endale saada? Algusest peale oli jutt sellest, et tahame kontrollpakki. Meie omandasime 90% aktsiatest, 10% kuulub Hollandi firmale Kennemer ­Schagen BV.

Kas see oli teie tingimus, et tahate 90%? Meie soov oli tegelikult omandada 100%, aga lõpuks olime nõus ka 90 protsendiga.

Kui suur turuosa kuulub Aillos Oy-le Soomes? Sel turul, kus meie tegutseme, on Aillos Oy praegune turuosa 10–12%, meie oma umbes 14–15%. See on kitsas turusegment.

Mis on nüüd teie eesmärgid? Meie tegutseme Eestis ja Skandinaavias, lisaks Baltimaades ja Peterburis. Hollandi firma Kennemer Schagen tegutseb Skandinaavias, Hollandis, Saksamaal ja Inglismaal.

Me loodame, et Hollandi ettevõtte kaudu saame ka oma tooteid nendel turgudel müüa.

ETS Nordi tänavuseks käibeks kujuneb 15 miljonit eurot. Kui suureks kujuneb Aillos Oy käive? Aillose käive tuleb sellel aastal umbes 6 miljonit eurot. Järgmise aasta käivet on raske hinnata, sest meie toodete jaotus muutub selliseks, et osa toodetest liigub Soomest Eestisse ja mingi osa Eestist Soome.

Eelmisel aastal ostsite ka ühe ettevõtte, Skanska EMV-lt Jüri ventilatsiooniüksuse. Kas see on teie strateegia, et igal aastal tuleks omandada mingi ettevõte? See on lihtsalt niimoodi sattunud, valdkond on nii kitsas. See, et on olemas selliseid ostuobjekte, on pigem õnn ja juhus. Skanska EMV alustas eelmisel aastal oma kokkutõmbamist siin turul, mis on nüüd lõpuni viidud, ja see müük oli seotud sellega.

Aillos Oyga on sama asi, kui neil oleks hästi läinud, siis ei oleks meil seda ostuvõimalust tekkinud.

Me jälgime kogu aeg, mis turul toimub. Kui vaadata ajalugu, siis meil on ülevõtmiskogemus olemas.

 

Kommentaar

Ühineme tugeva partneriga

Roel de Haan, Kennemer Schagen Industries B.V. juhatuse esimees Me oleme ETS NORDiga teinud juba pikemat aega koostööd ja meie hinnangul on selles valdkonnas oluline ühineda tugevamatega. Me ei müünud 100% ettevõttest, vaid sõlmisime partnerluse.Eestlastega on seni koostöö sujunud. Partnerluse eelduseks ongi see, et ma usun, et nad teevad oma tööd hästi.

 

Mis on mis

ETS Nord

Asutatud 1998. aastal.Põhitegevus on ventilatsiooniseadmete ja -tarvikute projekteerimine, tootmine ja müük ning talle kuuluvad müügi-, tootmis- ja logistikaüksused Eestis Tallinnas ja Jüris ning Soomes Tuusulas.Kokku 150 töötajatSuuromanikud on Urmas Hiie, Hanno Haamer, Markku Olavi Mattila ning Jari Albert Lehtonen.

Aillos

Ida-Soomes paiknev ventilatsioonitorustiku osade tootjaFirmas töötab 37 inimest ning mullune käive oli 8 mln ­eurot.Tegevjuhtimine ja kliendihaldus lähevad edaspidi ETS Nordi kätte.

Hetkel kuum