18. detsember 2013 kell 21:00

Suurim varahaldur saab Türgist kahjumeid

Maailma suurim varahaldur BlackRock ning miljardär Dan Loebile kuuluv Third Point LLC on nende hulgas, kes on saanud kõrvetada Türgi aktsiatega, mille hinnad võtsid suuna alla, kui üleeile toimusid ulatuslikud vahistamised. Põhjuseks korruptsioon ja rahapesu.

Türgi Halk Bankas AS (Halkbank, kus on ka Eesti fond Avaron sees) langes kahe päevaga üle 14 protsendi, kuna politsei vahistas panga peadirektori. Vahistamine toimus päev enne seda, kui BlackRock ostis juurde 3,9 miljonit Halkbanki aktsiat. Suurinvesteeringu Türki on teinud ka riskifondijuht Dan Loeb, kes on läbi Third Point LLC fondi investeerinud Türgi ühte suurimasse kinnisvaraarendajasse Emlak Konut Gayrimenkul Yatirim Orktakligi AS 150 miljonit dollarit.

Lisaks Halkbanki ja Emlaki juhtidele vahistati veel 50 ärimeest, poliitikut ja pankurit, keda süüdistatakse kulla salakaubaveos, rahapesus ja riigiametnikele pistise andmises. Lisaks olid vahistatute hulgas kolme ministri pojad. Kahe päeva jooksul on Türgi börs kukkunud umbes 8 protsenti.

Õnnetus enne aastavahetust. “Halkbanki on investorite seas juba ammu peetud parimaks Türgi pangaks, mida omada,” ütles Bloombergile CF Global Tradingu kaupleja Julian Rimmer. 29 analüütikust 26 on Halkbanki aktsiale andnud ostusoovituse. Paraku on panga aktsia kukkunud tänavu 23 protsenti. “Istanbuli börsi parim pank langes 25 tunniga 15% ja seda kaks nädalat enne aasta lõppu. See on kujuteldamatu õnnetus paljudele portfellihalduritele,” lisas Rimmer.

Vahistamiste laine põhjuseks võivad olla poliitilised motiivid ning selle taga võib seista Güleni islamistlik liikumine, mis on konfliktis võimuparteiga.

Güleni juhiks peetakse USAs elavat Fetulla Gülenit, kellel puudub otsene seos Türgi igapäevapoliitikaga. Küll aga toetavad Güleni liikumist Türgi kohtu- ja politseisüsteemi kõrged ametnikud.

16. detsembri seisuga omab BlackRock 26 miljonit Halkbanki aktsiat. Lisaks omab BlackRock 1,4%-list (500 000 aktsiat) osalust Emlakis.

Hetkel kuum