22. detsember 2013 kell 4:06

Milliseks kujuneb raamatuhind?

Trükiärid ja kirjastused ennustavad hinnakasvu ettevaatlikult. Kindlasti kasvavad aga kulud ja kahanevad tiraažid.

Kuidas muutuvad kirjastuste esindajate hinnangul trükiteenuse-kirjastamise hinnad 2014. aastal?

Reusneri juhatuse esimees Rein Lehtmets: Trükkimises valitseb ülepakkumineTrükihinnad jätkavad langemist, kuna tootmises on ülepakkumine. Eestis on lihtsalt kohaliku turu jaoks liiga palju trükivõimsust. Seetõttu jõuab meie toodangust vaid 10% Eesti turule. Konkurentidel on mõneti lihtsam, kuna trükitakse sõsarettevõtete väljaandeid. Ei hakka prognoosima, kui suur hinnalangus saab olema, kuid see trend on juba 2009. aastast püsiv ja sel ei paista lõppu. Vähemalt mitte enne, kui osad firmad on tegevuse lõpetanud. Loomulikult pole jätkusuutlik alla omahinna trükkimine, nii et kuskil on kindlasti languse piir.

Bookmill Trükikoda pidava ABOLINK GRUPP OÜ omanik Aivar Täpsi: Kulud kasvavad hindadest kiireminiMul on tunne, et trükikulud pigem kasvavad, eriti just väikeste tiraažide puhul. Kõik tahavad rohkem raha, kuid konkurents on tihe ja hindu ei saa palju tõsta. Samas tööjõukulud kasvavad, materjalide hinnad tõusevad, elekter kallineb. Alles sain teate, et paberi hind läheb kallimaks. Lõpuks peab ka trükise hind minema kallimaks.

Kirjastuse Monokkel juhataja Ants Ööbik: Tiraažid kahanevadKirjastamise kulud tõusevad, sest nimetusi on rohkem, samas jäävad tiraažid  väiksemaks ja kulud on suured. On paratamatu, et ka lugejaid ühele raamatule jääb väheks. Samas ei saa kedagi piirata, kirjastamine on vaba. Aga võrreldes näiteks Soomega on siin raamatud odavamad, kuigi seal on viis korda rohkem lugejaid.E-raamatute tulek teeb asja lihtsamaks, kuna nende hind ei kasva nagu paberraamatutel. Ka puuduvad neil ladustamis- ja muud sarnased kulud ning nende väljaandmise majanduslik risk on madalam. USAs müüakse juba veerand raamatutest e-raamatutena, me oleme vaesemad ja meil on nende lugemise seadmeid vähem, kuid kui inimesed ostavad rohkem e-raamatute lugemisseadmeid, tõuseb ka siin e-raamatute müük.

Kirjastuse Ilmamaa direktor Mart Jagomägi: Midagi peab juhtuma e- raamatutegaToimetamise, tõlkimise ja muude selliste tegevuste hinnad tõusevad vaikselt nagu paberi hinnad, mis tõusevad keskeltläbi iga aastaga 5%. Et aga raamatute trükiarvud jätkavad langemist, siis raamatuhinnad tõusevad kiiremini, mis võib viia selleni, et plaanitav raamat jääb ilmumata, kuna hind tuleks liiga kõrge.Mingil moel peab uuenema e-raamatuturg. Arvan, et midagi peab selles valdkonnas juhtuma.

Autor: Mariliis Pinn, Ave Lepik

Hetkel kuum