Hispaanial ees keeruline aasta

Raido Neemre 02. jaanuar 2014, 21:11

Hispaania väljus 2013. aasta lõpus oma  mitme miljardi dollari suurusest abipaketist, kuid majandusteadlased on jätkuvalt riigi selle aastase kasvu suhtes ebakindlad. Seda hoolimata täna avaldatud positiivsetest majandustulemustest.

 Hispaania tööstustoodangu aktiivsus kasvas detsembris Markit PMI andmete kohaselt 2,2 punkti, jõudes 50,8 punktini, eksport kasvas aga 53,0 punktini. Punktisumma, mis ületab 50, märgib kasvu.

Hispaania autotootjate ühing Anfac aga märkis, et automüük kasvas 2013. aastal tervelt 3,3%. Börsid võtsid uudised hästi vastu ning Hispaania 10-aastaste võlakirjade intress kukkus alla 4% - seda esimest korda peale eelmise aasta maikuud.

Hoolimata sellest olid analüütikud kahtleval seisukohal, et hiljutine ekspordi kasv Hispaanias on piisavalt jätkusuutlik 2014. aasta majanduskasvuks.

 “Eksport jätkub üsna edukalt, kuid võimalik, et ekspordimahud ei kasva enam eriti ning võivad ka euro tugevnemist aeglustada,” lisas ta. Tugevam euro muudab ekspordi aga globaalsel turul kallimaks.

BGC Partners turuanalüütik Mike Ingram sõnas CNBCle, et kasinusmeetmed, mis riigis peale 41,3 miljardi eurost abipaketti kastusele võeti, võivad 2014. aastal Hispaania majanduskasvu pidurdada. “Kindlasti on Hispaanial veel mitmeid probleeme nagu kõrge eluaseme- ja ettevõtete laenukoormuste tase, mistõttu on majanduskasv pigem aeglane”, lisas Ingram.

Goldman Sachsi Euroopa majanduanalüütiku Huw Pilli sõnul on Hispaania pikemaajalise majanduskasvu väljavaated paremad, kui lühiajalised.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2014, 21:11
Otsi:

Ava täpsem otsing