Kolm nippi, kuida täita kõik uusaastalubadused

03. jaanuar 2014, 00:00

Lubadusi anda on kasulik nii tööl kui ka väljaspool seda. Sest ettevõtete plaane viivad ju ellu inimesed ning võimekusest eesmärke püstitatada ja täita sõltub firmade edu või häving. Seda nii tuleval aastal kui ka päris pikaajalises perspektiivis.

Aga: luba vähem. Üks täidetud lubadus on parem ja rohkem kui kaks vinget, aga täitmata jäänud lubadust.

Muutused nõuavad energiat, eriti alustades. Nii tasub ohtrate grandioossete plaanide asemel, puudutagu nad  töö- ja eraelu või tervist ja sportimist, alustuseks ette võtta näiteks üks-kolm elluviidavat asja.

Samuti tasub üles otsida niinimetatud võtmeharjumus, mille muutmisega kaasneb doominoefekt, see tähendab, mis toob ise kaasa teisi muutusi.

Näiteks kui inimest kimbutab ajapuudus, mis takistab sportimist – ja see omakorda sunnib püksirihma pidevalt uusi auke tegema ning arsti murelikult pead vangutama (see jällegi tekitab sisimas süütunnet)  –, siis võib kasu olla televiisori majapidamisest väljaviskamisest. Saateid saab järelvaadata soovitud ajal ja tempos.

Keskmisel eestlasel vabaneb selle teoga neli tundi päevas, kuigi info ja elamuste poolest ei pruugi vähimatki kaotust olla.

Teiseks, ära keela, vaid luba. Ehk vormi “ei tee” asemel kasuta hoopis “loobun”. Näiteks “Sel aastal rämpstoitu ei söö” asemel võib endale hoopis öelda “Loobun kahjulikust” või hoopis: “Magustoiduks ja snäkkideks hakkan sööma puuvilja.” “Ei” tähendab piiramist ja millestki ilmajäämist, see on vaimselt raskem kui jaatada ehk lubada.

Samas saab jaatamisega järk-järgult tuua ellu soovitut, mis ebavajaliku vaikselt eemale surub.

Kolmandaks: mõtle mitte ­ainult “mida”, vaid ka “kuidas”. Näiteks “Hakkan tervislikumaks” või “Teenin rohkem raha” juures saab mõelda, mil moel neid eesmärke täita. Kui pühendada veidi aega, mõttetööd ja energiat plaanitu elluviimise konkreetsemaks mõtlemisele ja kavandamisele, on keerulisem teelt kõrvale kalduda.

Samuti aitavad valitud rajal püsida väiksemad võidud, näiteks esimene kaotatud kilo, rohkem energiat või vaba aega.

Uusaastalubadustesse ning iseenda võimetusse võetud kohustusi täita võib suhtuda kui meelelahutusse, sest paljud ju on samamoodi hädas.

Aga teistega võrdlemine ja tõsiasi, et naaber ühtegi oma lubadust ellu viia ei suuda, ei ­aita sinul ellu viia oma püüdlusi  ja kujundada oma elu just selliseks, kui hing ihkab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2014, 19:03
Otsi:

Ava täpsem otsing