Puhkepäev. Vanaldase härrasmehe õnneotsingud

03. jaanuar 2014, 00:00

Itaalia filmilavastaja Paolo Sorrentino meistriteos “Kohutav ilu” viib vaataja mõtliku ja vanaldase elumehest kirjaniku ja kolumnisti maailma.

Oma kahekümnendates eluaastates kuulsa novelli kirjutanud Jep Gambardella (Toni Servillo) elab nüüd oma kuuekümnendates Colosseumile avaneva suure rõduga korteris ja pidutseb palju. Pärast oma 65. sünnipäeva tähistamist hakkab ta oma hinges aga tühjust tundma.

Film keerlebki koloriitse, ent hetkest sõltumatult alati poeetiliseks ja mõtlikuks jääva sümpaatse Itaalia härrasmehe elu ümber. Sinna kuuluvad värvikirevad peostseenid, tümpsuv itaalia disko, uhke mood, väärikas Rooma arhitektuur ja tõsidus.

Kulgemine uues ja vanas Roomas. Kuigi iga Sorrentino stseen on läbimõeldud, kindel ja mahukas, ei teki vaadates filmist siiski konstrueeritud muljet. Kulgemine Vahemere-äärse maa kultuuris on sundimatu. Vaataja viiakse rännakule läbi tuledes särava maailmalinna.

Reisil saab vaataja muuseas teada, et matused on emotsionaalses riigis seltskondliku elu ja sellest lahutamatu reeglistiku oluline osa. Kõhedalt mõjub veel kiriklikke mõõtmeid haarav botoxi-süstimispidu, mis meenutab moodsat armulauda.

Veidi kurvameelsest elus ekslemisest hoolimata on Jep alati galantne ja sälilitab positiivse meeleolu. Ehk on tal õigus, kui ta ütleb: “Oleme kõik meeleheite lävel ja käik, mis me tegelikult teha saame, on vaadata üksteisele silma, pakkuda teineteisele seltsi ja teha veidi nalja... Kas Te ei nõustu minuga?”

Itaallaste särtsakas elu. Kui kõrvale jätta seik, et maagilise filmi aus pealkiri “La Grande Bellezza” ehk “Suurepärane ilu” on filmi sisu silmas pidades üsna ebaõnnestunult Eestis tõlgitud “Kohutavaks iluks”, on tegemist suurepärase meistriteosega. Üliveenev tervik ja Sorrentino loodud õrn, ent kasvav pinge filmis avavad vaatajale otse itaalia hinge. Maalilistele vaadetele ja väikestele hetkelistele rõõmudele lisaks on linateoses suurepärane helikeel. Itaalia tänapäeva populaarset muusikat ja ka klassikalist, teiste seas Arvo Pärdi “My Heart’s in the High­lands”, kokku sulatav film on seetõttu üsna täiuslik. Arvatavasti üks parimatest seni nähtutest.

Aristokraatliku ja ehk igavest elu sooviva vananeva härrasmehe hinge pugev film võib olla kerge ja stiilne, aga iialgi mitte kergemeelne.

 

Film

  • “Kohutav ilu”

Hinnang: 10

Režissöör: Paolo Sorrentino
Osades: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli jt
Kinodes alates: 13.12

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2014, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing