Tamkivi ideed ärgitasid arutelu

03. jaanuar 2014, 00:00

Rahandusminister Jürgen Ligi oli suure osa Sten Tamkivi tehtud ettepanekutega nõus, keeruliseks läheb tema sõnul asi seal, kus loodetakse maksukergendusi.

Skype’i endine juht Sten Tamkivi nimetas riigi kontrolli all oleva ettevõtluskeskkonna miinusteks kõrgeid tööjõumakse, mitmete topeltmaksustamise lepingute puudumist, jäika kahetasemelist juhatuse ja nõukogu süsteemi, negatiivse omakapitali keeldu, kasvurahastuse leidmise probleeme, Eesti väärtpaberikonto avamise keerukust välisinvestorile ning tõsiasja, et töötajatele optsioonide väljastamine ja maksustamine on segane.

Positiivsena tõi Tamkivi välja lihtsa maksusüsteemi, firma kiire registreerimise võimaluse, elektroonilise asjaajamise, odava professionaalse tööjõu ning ligipääsu ELi vahenditele.

Rahandusminister Jürgen Ligi märkis Tamkivi ettepanekute kohta, et suure osaga neist saab ta nõustuda, eriti sellega, mis meie keskkonna positiivse poole kohta öeldud. Kehvemaks läheb Ligil tunne seal, kus loodetakse maksukergendustele, mis on tema sõnul kulukad. “Tööjõumaksude üle kurtmisest on vähe kasu, kui sellele ei pakuta asendust,” nentis Ligi. Et riskiinvesteeringuteks pole piisavalt raha, jääb Ligi sõnul nii lühikese kapitali kogumise ajalooga riigi puhul nagu Eesti majandusseaduseks. “Kokkuvõttes soovitan ettevõtjaile vähem proletaarset stiili protesti ja rohkem seda sorti konstruktiivseid algatusi.”

Seadusloome ettevõtjasõbralikuks. Kaubanduskoja peadirektori Mait Paltsi hinnangul on Tamkivi ettepanekud seotud ettevõtete reaalsete muredega ning kõik arutamist väärt. “Et keegi üldse kaaluks peakontori loomist või toomist Eestisse, peab ta Eestist ja meie positiivsetest külgedest midagi teadma,” märkis Palts.

EVEA tegevjuht Raivo Altmets nõustub Tamkiviga, et Eesti äriseadustik vajab põhjalikku auditit.

“Enne, kui me ei saa paika Eesti seadusloomet, kus ettevõtjate õigused on kaitstud, uurimisorganites töötavad oma ala eksperdid ning kohtuvaidluste tähtajad ei ületa üht aastat, ei ole investoritel Eestisse asja,” märkis Altmets.

 

Mis on mis

 • Sten Tamkivi kolm ettepanekut

1. Süstemaatiline töö välisinvestoritega, kes võiksid investeerida Eesti idufirmadesse (hirmude ja probleemide kaardistamine, tegevuskava nende äravõtmiseks ja välisinvestorite integreerimine e-Eesti hüvedega).
2. Eesti äriseadustiku audit rahvusvaheliste erainvesteeringute nurga alt.
3. Topeltmaksustamise lepingutega seotud probleemide lahendamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  02. January 2014, 18:19
  Otsi:

  Ava täpsem otsing