Buffetti viisaastakuplaan kukkus läbi

06. jaanuar 2014, 00:00

Tõenäoliselt jäi maailma üks rikkamaid inimesi Warren ­Buffett esimest korda 44 aasta jooksul alla enda seatud eesmärgile lüüa Standard & Poor’s 500 indeksit.

292 miljardi dollarilise turuväärtusega Buffetti juhitav Berkshire Hathaway teatab ilmselt ­õige pea, et neil ei õnnestunud viie aastaga netoväärtust kasvatada sama kiiresti kui USA peamine aktsiaindeks S&P 500, vahendas Bloomberg.

Tegu oleks esimese korraga, kui miljardärist investor oma viisaastakuplaanile alla jääb. Ta võttis firma üle 1965. aastal ja sellest ajast peale on tulemus indeksit ületanud.

83aastane Buffett võttis sellise sihi kasutusele, sest see aitab firma aktsionäridel võrrelda firma edenemist S&P 500 indeksit järgivate fondidega.

Aktsiaindeksil stiimuli najal hea tulemus. S&P 500 tootlus alates 2008. aasta lõpust koos dividendidega on 128 protsenti. Tugevale tõusule ­aitas kaasa Föderaalreservi stiimulprogramm ja ette­võtete märgatavalt suurenenud kasumid.

30. septembri ehk kõige värskemate väljastatud andmetele põhjal on  Berkshire’i A-klassi aktsia alusel firma raamatupidamislik väärtus kasvanud 80 protsenti, 126 766 dollarini aktsia kohta.

Suurpanga Barclays analüütikud prognoosivad Berkshire’i raamatupidamisliku väärtuse kasvu 86 protsenti, 131 005 dollarini aktsia kohta. Keefe, Bruyette & Woods ootab viie aasta peale 83protsendist tõusu.

“Ta on olnud väga aus, kuna on jätnud eesmärgi samaks,” ütles Berkshire’i investori Gardner Russo & Gardneri partner Tom Russo. “Ta ei valinud seda eesmärki seepärast, et see oli lihtne.”

Buffett on väärtust tõstnud. Kui Buffett Berkshire’i juhtimise üle võttis, oli firma raamatu­pidamislik väärtus kõigest 19 dollarit aktsia kohta.

2012. aasta lõpuks oli tema juhtimisel väärtus tõusnud keskmiselt 20 protsenti aastas. Indeks on samal ajal näidanud 9,4protsendist tõusu aastas.

Buffett on öelnud, et kui tal õnnestub väärtust tõsta kiiremini kui S&P 500 tõuseb, siis aja peale peaks Berkshire’i aktsiate tootlus ületama indeksit.

Raamatupidamislik väärtus, kus varadest arvestatakse kohustused maha, on tihtipeale välja arvutatud aktsia kohta. See peaks aidama investoritel võrrelda firma netoväärtust kauplemishinnaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2014, 18:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing