Kuidas uuel aastal paremini juhtida?

06. jaanuar 2014, 00:00

Vana aasta lõpus ja uue alguses panevad paljud inimesed kirja enda uue aasta lubadused. Meie paneme kirja soovitused, mida võiks ettevõtte juht uuel aastal teisiti või paremini teha.

Edukat juhti peab liikuma panema sisemine vedru. Koolitusfirma Invicta tegevjuhi Peeter Puskai sõnul on edukaks juhtimiseks oluline igapäevaselt töötav sisemine vedru. “Minu sisemine vedru on mind selle elukutse juurde toonud ja olen seda tööd teinud üle 20 aasta. Ettevõtete juhtimine ja mitte väga heas seisus olevate ettevõtete juhtimine on viimased aastakümned olnud minu ampluaa,” rääkis Puskai.

Tema soovitus tegevjuhtidele on, et kunagi ei tohi end lõdvaks lasta. “Isegi olukordades, kus tundub, et asjad jooksevad hästi, kliendid, töötajad ja omanikud on rahul. Ei saa seda hetke nautima jääda, kogu aeg tuleb olla samm või isegi kaks ees,” soovitas Puskai. Ootamatuteks olukordadeks võiks tegevjuhil tema sõnul taskus olla ka varuplaanide pakett. “Kogu aeg peavad olemas olema lahendused ootamatusteks, mis tavaliselt tulevadki ju ­ootamatult. Et kui läheb teisiti, et mis siis edasi teha annaks,” lisas Puskai.

Samuti soovitas ta tegevjuhtidel oma töötajatele arendavaid projekte n-ö ette sööta. “Kogu aeg tuleb hoida oma töötajaid, ma ei kasutaks sõna motiveeritud, mulle see sõna ei meeldi, kuid inimestel peab olema kogu aeg nende võimetele vastavaid projekte, mille kaudu nad saavad ennast arendada. Neil peab olema uusi väljakutseid,” soovitas Puskai.

Rohkem väärtustada inimesi. Mastery Koolituse koolitaja Merike Miti hinnangul on Eesti juhtide juhtimisoskused küll tublisti arenenud, aga rohkem võiks panustada oma inimestele. “Inimesi jääb meil aina vähemaks ning suurepärase tööjõu puudus on igapäevareaalsus. Palka lõputult tõsta ei saa. Uuringud näitavad, et 30–50% organisatsiooni tulemustest sõltub õhkkonnast, siis on juhil viimane aeg pöörata näoga inimeste poole, neid märgata, tegelda motiveeriva ja arendava tööõhkkonna loomise, töötajate tegevuse mõtestamise ning selgete ja silmi särama panevate visioonide kaudu inimeste kaasamisega,” soovitas Mitt.

Teiseks soovitas Mitt, et juhid arendaksid oma isiksust, keskenduksid emotsionaalsele intelligentsusele, tasakaalule ja energia juhtimisele.

 

Pane tähele

  • Kohtu sagedamini ja ole lähedasem

Juhtimiskoolitaja Raimo Ülavere viis soovitust, kuidas juht saaks aasta alguses enda ja oma meeskonna tulemuslikkust kiirendada

Tee töö tähenduslikuks. Efektiivsus oli ja on kuningas ajal ning kohtades, mis töötavad üle-eelmise sajandi teises pooles levima hakanud industrialiseerimise ja standardiseerimise kontekstis. 21. sajandi majandus ja ka äri tegemine liigub aga kiirelt teadmuspõhise majanduse poole. Inimesed teevad uuringute järgi 1,3–2 korda tulemuslikumalt tööd, kui sel on neile tähendus.
Kuidas ­aidata tähendust luua? Näita inimestele, mida head nende töö tulemusena tekib – kutsu klient rääkima, näita piltlikult öeldes maja, mis töötajate abiga püsti pandi. Piisab, kui teed seda paar-kolm korda kuus 10–15 minutit. Tulemused võivad ka sind ennast üllatada.

Muuda areng regulaarseks. Lõpeta lootmine kord-kaks aastas peetavatele arenguvestlustele. Tee suhtlemine töötajatega regulaarseks – pane endale kalendrisse kohtumine üks kord kuus 15 minutit iga töötajaga. Ja mitte lihtsalt jutuajamised stiilis “kuidas sul läheb?”. Konkreetselt, milles te eesmärkidena kokku leppisite, kuidas nendega läheb, mis takistab, mis kaasa ­aitab. Ja konkreetsed eesmärgid tee mitte pikema aja kui 6 kuu peale.

Juhi töötajate ootusi. Räägi selgelt, mida oma inimestelt sel poolaastal ootad. Mitte mida ootad üleüldse või kümne aasta pärast, vaid  milline on selle poolaasta suur siht ja mida sa oma inimestelt sihi poole liikumisel ootad. ­Uuringute järgi ei tea tublisti üle poolte inimeste, mida neilt tegelikult oodatakse. Efektiivsuse võti pole mitte kulude paremas kokkuhoius, vaid ootuste juhtimises, suuremas selguses.

Küsi edasisidet. Kas sa oled oma meeskonnale ja selle tulemuslikkusele pidur või gaas? Ei tea? Aga küsi järele.
Saada oma töötajatele kiri, kus palu vastata kolmele küsimusele: Mis on see, mida ma juhina teen hästi ja peaks rohkem tegema? Mis on see, mille tegemist ma juhina peaks vähendama või mille tegemise lõpetama? Mis on see, mida ma juhina veel ei tee, ent kindlasti peaksin tegema hakkama?

Lase inimestel tööd teha ja ära sega. Eelmise sajandi ühe suurema juhtimismõtleja Peter Druckeri arvates segavad juhid 80% ajast töötajate tööd. Siia pole eriti midagi lisada. Kui ehk seda, et võta rahulikult.

 

Kommentaar

  • Kui midagi teete, tehke korralikult

Ilona Leib, PR Partneri juht
Vältige keskpärasust, olge erakordne! Asjade enam-vähem ärategemine ei ole piisav, vaja on ilmutada loomingulisust, olla erakordne, võtta töö tulemust heas mõttes isiklikult – see läheb klientidele ja partneritele korda. Innustage töötajaid leidma eneseidentiteeti, mis põhineks väärtusliku loomisel ja pakkumisel.
Kui teete, tehke korralikult! Ärge põlake põhjalikku ettevalmistust, selmet aplombiga läbi põruda. Suurte ideede ja ettevõtmistega õnnestumiseks on loomulik kulutada aega ja teisi ressursse põhjalikuks ettevalmistuseks, kaasates selleks parimaid oma ala asjatundjaid. Kaaluge, kas asjad, mis ei vääri teie arvates ettevalmistust, üldse tegemist väärivad.
Lootke parimat ja olge valmis kõige hullemaks! Teadke, mis on teie tugevused, mis nõrkused, kaardistage ohud ja püüdke neid vältida. Kui ohud realiseeruvad, tegutsege kiiresti, vastutustundlikult ja teadlikult.
Ilmutage kodanikujulgust! Seiske oma õiguste eest nii kodaniku kui ka ettevõtjana. Ilma vajaliku söakuseta jääksid paljud õigused mõistmata, vildakad seadused kehtima ja see ei kahjusta mitte ainult mõnda ala, vaid kogu riigi arengut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2014, 18:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing