Ärinõu pakkujad uusi inimesi ei palka

07. jaanuar 2014, 00:00

Ärikonsultatsiooniettevõtetest edukamad ­õigusbürood ja audiitorfirmad astuvad 2014. aastal möödunuga sarnast rada, üritades saavutada väikest käibe kasvu. Suuremat kasumit ei oodata, kuna konkurents on tihe ja tööjõukulud peaksid kasvama.

Advokaadibüroo Sirel & Partnerid juhtivpartneri Jüri Sireli sõnul on viimastel aastatel tööjõuturul äsja ülikooli lõpetanud juuratudengite üleküllus, mistõttu kõigile soovitud töökohti ei jagu. Tema ütluste järgi ärikonsultatsiooniettevõtted enam uusi alustajaid kõrgete palkadega ei meelita, pigem eelistatakse pikaajalise kogemuse ja püsi­klientuuriga spetsialiste.

Sireli sõnul muutub õigusabi- ja ärikonsultatsiooniturul konkurents tugevamaks, mida toetab advokatuuri liikmete arvu kiire kasv. Ta toob väite kinnituseks arve: advokatuur alustas 1991. aastal 185 liikmega, 2003. aastal kuulus organisatsiooni 425 ja 2013. aastal juba 872 advokaati.

“Tõenäoliselt on turg saavutanud piisava advokaatide hulga. Samas tempos kasvu jätkumisel tekib üleküllus ning osa turul osalejaid on sunnitud varem või hiljem teistesse sektoritesse lahkuma,” ütles Sirel. Kui advokaatide hulk on Eestis kiire tempoga aina kasvanud, siis õigusabiturg ei ole tema sõnul samas tempos liikunud, mistõttu on konkurents turul oluliselt ja pidevas tempos suurenenud.

Kasvu asemel efektiivsus. Sirel ei prognoosi oma juhitavale advokaadibüroole tänavu olulist töömahu suurenemist ega ­uute töötajate palkamist. Pigem keskendub büroo töö efektiivsuse suurendamisele.

Efektiivsusele pöörab tähelepanu ka Asko Pohla juhitav Pohla & Hallmägi Advokaadibüroo. Pohla sõnul on peamiseks väljakutseks senise õigusabi kvaliteedi säilitamine, mis nõuab töötajatelt rohkem enda täiendamist. “Kuna advokaate lisandub igal aastal päris palju, siis on tööjõuturg täiesti olemas, kuid kogemustega advokaadi koolitamine võtab vähemalt viis aastat,” ütles Pohla. Tema sõnul ei ole tänavu firmas palgatõusu oodata, tunnitasude tõus peaks jääma mõõdukaks.

Pohla teatel on ärikonsultatsioonisektoris üks suuremaid riske õigussüsteemi pidev komplitseerumine, võimalusena toob see büroodele kaasa töömahu suurenemise. “Kuid ainult tingimusel, et kliendil on raha töö eest maksta,” täpsustas ta. Pohla selgitas, et õigussüsteemi komplitseerumine nõuab rohkem analüüsi, millest tulenevalt tuleb kulutada ka rohkem aega ja küsida kliendilt rohkem raha.

Audititurg ei kasva. PricewaterhouseCoopers ASi juhatuse esimehe Ago Vilu sõnul sõltub turg majanduse üldisest meeleolust, kuna keerulistel aegadel on konsultatsiooni- ja  koolitusprojektid esimesi asju, mida on eelarvest lihtne suurema kahjuta maha tõmmata.

“Meie käive on küll aasta-aastalt kasvanud, aga sageli on see olnud turuosa suurenemise, mitte turu kasvamise arvel,” selgitas Vilu. Tema sõnul on Pwc osakaal audititurul suur, mistõttu on ettevõtte põhiliseks eesmärgiks mitu viimast aastat olnud eelkõige olemasolevate klientide parem teenindamine, mitte iga hinna eest uute võitmine. PwC juhi teatel on seni ülesandega hakkama saadud, kuna viimase viie aasta jooksul pole ükski 30 suuremast kliendist audiitorit vahetanud.

Sarnaselt õigusbüroodega peab Vilu leidma ­õige suhte tööjõukuludele. “Töötajatel on tööjõuturu üldist seisu arvestades õigustatud ootus palgakasvule, samal ajal kui konsultatsiooniteenuste hinnad sageli pigem langevad,” ütles Vilu. Tema sõnul tekib ärikonsultatsiooniettevõtetel seetõttu paras väljakutse: kuidas samaaegselt tagada kasumlikkust ja hoida motiveerituna parimaid töötajaid, kes omakorda hoolitsevad parimate klientide eest.

Audiitorbüroo RKT juht Roland Kaurov ei kavatse enda ettevõttesse tänavu uusi inimesi palgata, pigem panustab firmaomanik praegustele töötajatele. “Kasum jääb tõenäoliselt samaks, sest kulud suurenevad, sealhulgas näiteks palgakulud,” ütles Kaurov. Tema sõnul ei tule RKTs muutustest teha üldistusi teiste sama sektori ettevõtete kohta, pigem tegutseb igaüks vastavalt oma vajadustele. Käesolevaks aastaks ootab Kaurov kõige rohkem 10protsendilist käibe kasvu.

Erinevalt Sirelist ei pea Kaurov konkurentsi vaadates ettevõtete vahel toimuvat olelusvõitlust karmiks, kui võrrelda näiteks tootmissektoriga. Pigem on näha tihedamat konkurentsi ühekordsete projektide auditeerimisel, kus iga kord tuleb valida uus teenusepakkuja.

 

Tasub teada

  • Ärikonsultatsioonifirmade TOP 

Pingerida kuue näitaja põhjal: 2012. a käive, käibe kasv 2011. aastaga võrreldes, 2012. a ärikasum, ärikasumi kasv 2011. aastaga võrreldes, rentaablus 2012 ja varade tootlikkus 2012. Edetabelis osalesid audiitor-, raamatupidamis-, ärinõustamis- ja õigus-justiitsbürood.
1. Raidla Lejins & Norcous Advokaadibüroo OÜ
2. Advantum Corporate Finance OÜ
3. Askembla Asset Management OÜ
4. Pro-Marketing & iTools OÜ
5. PricewaterhouseCoopers AS
6. Fineconomica OÜ
7. FM Capital Consulting AS
8. Advokaadibüroo Pohla & Hallmägi OÜ
9. Audiitorbüroo RKT OÜ
10. Advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets OÜ
...
12. Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ

Allikas: Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. January 2014, 20:16
Otsi:

Ava täpsem otsing