Tallinki tütarfirma pressib töötajaid oma liitu

07. jaanuar 2014, 00:00

Tallinki hotellide juht Taavi Tiivel ei taha, et tema firma töötajad meremeeste ametiühingusse kuuluks, ning suunab neid teist ametiühingut valima. Õige ametiühing on tema suuniste järgi Hotellitöötajate Ametiühing, millega Tallink Grupi tütarfirma TLG Hotell OÜ detsembris ühenduse asutamispäeval kollektiivleppe sõlmis.

TLG töötajaid hakkas kolm päeva hiljem esindama ka Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing (EMSA), mis tülitseb laevakontserniga meremeeste palkade pärast.

EMSA rajas eraldi TLG osakonna, mille asutamiskoosolekul osales EMSA-le ootamatult hotellifirma juht Taavi Tiivel.

Koosolekul viibinud EMSA juhatuse esimees Jüri Lember nimetas Tiiveli käitumist ebaeetiliseks ning ametiühingu siseasjadesse sekkumiseks, sest Tiivel olevat meremeeste ühendust nimetanud ebapädevaks ning soovitanud Tallinki töötajatel liituda parem Hotellitöötajate Ametiühinguga.

Päev pärast EMSA TLG osakonna loomist saatis üks Tallink Spa & Conference Hoteli juhtivtöötaja kolleegidele Tiiveli pöördumise, millele lisas enda arvamuse.

“Ka minu isiklik soovitus on sellisest tegevusest mitte osa võtta. Varem või hiljem on see nimekiri osalejatest juhatuse laual ning kindlasti firma sisest arengut/karjääri silmas pidades (juhatuse lugupidamine ja poolehoid), siis see pigem sulgeb rohkem uksi, kui avab neid,” kirjutas üks anonüümsust palunud isik.

Äripäevale teatas Tiivel, et peab õigeks ettevõtte töötajatega suhtlemist, aga otse, mitte meremeeste või kellegi muu vahendusel. “Kindlasti ei ole minu eesmärk kuidagi meremeeste ametiühingut kellegi silmis halba valgusesse panna, pigem vastupidi, aga iga kingsepp võiks siiski jääda oma liistude juurde,” selgitas Tiivel.

“Julgustasin ka ise antud ühingu (Hotellitöötajate Ametiühing – toim) loomist, sest usun, et iga tööandja on huvitatud, et infovahetus töötajaskonnaga ja personalipoliitika toimiks parimal võimalikul moel, sealhulgas ametiühingu vahendusel.”

EMSA: keda esindab Rhede? Juhtumi muudab EMSA jaoks pealtnäha kummaliseks ka Hotellitöötajate Ametiühingu asutaja ja juhatuse liikme Ave Rhede osalus, keda EMSA liikmed peavad Tallinki hotellide juhi “paremaks käeks”. EMSA seab kahtluse alla, kas Rhede tegutseb ametiühingus ikka töötajate huvide nimel.

Rhedelt ametiühingu loomise kohta uurides jääb ka mitmekordse küsimise peale selgusetuks, mitu inimest kuulus ametiühingu asutamise ajal ja kuulub praegu selle liikmete nimekirja. Töötajate arv võiks justkui olla üks mõjus tegur ettevõtte ja ametiühingu vahelise kollektiivlepingu sõlmimisel.

Rhede tunnistas detsembri lõpus, et liikmeid ei ole märkimisväärselt palju ning aktiivsema liikmete kaasamisega alles alustatakse, kuid numbreid ei avalikustanud. Napisõnalisust põhjendas ametiühingu tegutsemise algusjärguga.

Vastloodu kasvab visalt. Hotellitöötajate Ametiühingu väiksust kinnitab ka EMSA, kelle hinnangul pole vastloodud organisatsiooni liikmete suurusjärk märkimisväärne.

EMSA organisatsioonisekretäri Hannes Roosaare sõnul kuuluvad sellesse ametiühingusse pigem juhtkond ja nende otseses alluvuses olevad töötajad. Sellist tagasisidet on Roosaar saanud liikmetelt, kes lävivad ka kolleegidega Hotellitöötajate Ametiühingus. EMSA, mis ei suutnud TLGga kollektiivlepingut sõlmida, esindab enda väitel rohkem kui sadat hotellitöötajat ehk enam kui Tiiveli soovitatud organisatsioon. Roosaare kinnitusel on EMSAga liitunud üle poole Tallink City Hoteli töötajatest ning peaaegu pooled Tallink Spa & Conference Hoteli ja Pirita SPA Hoteli palgalistest.

Lepingus sees töötajatele ebasoodne punkt. Roosaar nimetab Hotellitöötajate Ametiühingu ja TLG vahelist kollektiivlepingut töökorralduse eeskirjade ümberkirjutuseks. “Ainuke asi, mis on jõhkraks tehtud... kui siiamaani kehtis hotellis neljakuuline summeeritud tööaja arvestus, siis seal on kasutatud ära töölepingu seaduse antud võimalust, et kollektiivlepinguga saab turismisektoris kehtestada 12kuulise summeeritud tööaja arvestuse. Andke andeks, aga ükski normaalne töötaja ei kirjuta endale sellist asja sisse,” ütles Roosaar.

Sisuliselt annab selline muudatus võimaluse suruda arvestusperioodi ühesse osasse rohkem töötunde teiste osade arvel, päriselus võib summeeritud tööaja arvestuse suurendamine töötajatele tähendada tihedamaid tööperioode varasemast pikema aja jooksul.

Viimase kuuga pole juhtumis arengut olnud, sest Lemberi teatel pole EMSA ja TLG omavahelises suhtlemises kaugemale jõudnud, Rhede sõnul pole Hotellitöötajate Ametiühingu  liikmete arv suuremaks kasvanud ning TLG juht Tiivel pole mõnda aega kommentaari andmiseks kättesaadav, sest paikneb teisel pool maakera.

 

Mis on mis

  • Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing (EMSA)

Esindajad Jüri Lember ja Jaanus Kuiv
Asutatud 7. juunil 1995
Liikmete arv ligi 2000, sh hotellitöötajaid üle 100
EMSA TLG töötajate osakond
asutatud 9. detsembril 2013
Usaldusisik Ingvar Derešivski

  • Hotellitöötajate Ametiühing

Esindajad Kärt Saar (advokaadibüroo Lextal jurist) ja Ave Rhede (Tallink Spa & Conference Hoteli sekretär ja kontori juhataja)
Asutatud 5. detsembril 2013
Liikmete arv teadmata
Usaldusisikuid veel pole.

Allikas: ametiühingud

 

Taust

  • Palgatüli vajab lepitaja kätt

Eesti Meremeeste Sõltumatu ametiühingu kuni 21 protsendi suuruse palgatõusu soov pööras EMSA ja Tallink Grupi tülli. Ühing otsib abi riiklikult lepitajalt.
Töötüli tekkis ASi Tallink Grupp, selle tütarettevõtete OÜ Hansaliini ja OÜ HT Laevateenindus ning ametiühingu vahel seoses kollektiivlepingu, sealhulgas palgaleppe läbirääkimistega. Ametiühing soovis 15–21% palgatõusu, laevafirma pakkus tänavuseks aga 5,5% ja tulevaks aastaks 3%.

 

Kommentaar

  • Käitumine seadustega vastuolus

Meeli Miidla-Vanatalu, tööinspektsiooni töösuhete osakonna juhataja
Tööandja ei tohi ega saa piirata töötajate kuulumist ametiühingusse. See on vastuolus põhiseadusega, mille § 29 kohaselt on töötajate ja tööandjate ühingutesse ja liitudesse kuulumine vaba. Tööandja selline käitumine on vaadeldav ka ametiühingute seaduse § 4 rikkumisega, mille kohaselt on isikutel õigus vabalt ilma eelneva loata asutada ametiühinguid, nendega ühineda või mitte ühineda.

  • Mõistan TLG otsust

Vahur Ausmees, Tallink Grupi personali- ja arendusdirektor
Tallink Hotellid on Tallink Grupi koosseisus olev oma otsustes sõltumatu ettevõte. Mõistan, miks Tallink Hotellid on sõlminud kollektiivlepingu Hotellitöötajate Ametiühingu ja mitte EMSAga – põhjuseks on EMSA põhikiri, mis sätestab, et “EMSA liikmeks saab olla füüsiline isik, kes töötab või on töötanud merendusega seotud ametikohal või kes õpib kutse- või kõrgkoolis merendusega seotud erialal …”.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. January 2014, 20:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing