Debatt: Väiksemal kinnisvaraturul on tempo ikka mõõdukam

08. jaanuar 2014, 00:00

Hinnatõus Tallinna ja Tartu korteriturul annab märku uuest kinnisvarabuumist. Kas buumi on tunda ka väiksemates kohtades?

Hoolimata suurtest erinevustest Tallinna ja Tartu turuga võrreldes käib elu ka Viljandi kinnisvaraturul, kuigi oma mõõdukas tempos. Väikelinnade väidetavast lagunemisest ja kõdurajoonideks muutumisest siin küll rääkida ei saa. Vaadates linna üldpilti, võib öelda, et pigem renoveeritakse ja parendatakse olemasolevat elamufondi. Linna kortermajad on asustatud ning tühjalt seisvaid ja lammutamist vajavaid kortermaju pole.

Algul tehingud, siis hind. Väikelinnale omaselt toimuvad muutused kinnisvaraturul esmalt tehingute arvus, mõõdukas hinnatõus tuleb järele ajalises nihkes. Kui üldine trend Eesti väikelinnades näitab kinnisvara müügipakkumiste arvu kasvu, siis Viljandis on vastu­pidi. Korterite pakkumiste hulk väheneb, mis tähendab seda, et korterid, mille järele on nõudlus, müüakse ära üsna kiirelt. Kui aasta tagasi oli nõudlus või siis huvi eramute vastu väga leige, siis nüüd võib täheldada ka selles osas mõõdukat tõusu.

Vaadates linnalähedasi asulaid, tehakse tehinguid küll vähem kui mõni aasta tagasi, kuid turg siiski toimib. Viljandi maakonnas ei ole väga palju ka selliseid kohti, kus hulk mitmekorruselisi tondilosse püsti seisaks ja lammutamist ­ootaks. Peab muidugi arvestama, et nõukogude ajal ehitatud korterelamud kolhoosikeskustes on oma aja ära elanud ning selliseid amortiseerunud maju tõesti enam keegi endale koduks ei ihka.

Positiivne õhkkond. Viljandit võib pidada lokaalseks tõmbekeskuseks, kuhu ümberkaudsetest piirkondadest inimesi juurde tuleb. Kuigi on ka lahkujaid, pole nende arv drastiliselt suur. Õhkkonna positiivsemaks muutumises on oma osa ka majanduse stabiliseerumises – inimeste kindlustunne oma töökohtade suhtes on hakanud taastuma, juletakse teha suuremaid otsuseid ning ka pankade laenupoliitika on agressiivsemaks muutunud.

Sel aastal jätkub Viljandi piirkonnas kinnisvaraturu tõus mõõdukas tempos. Näha on nõudluse kasvu kvaliteetsemate elamispindade järele. Ärikinnisvaras võib täheldada jää sulamist – taas tehakse tehinguid ärimaadega, alustatud on uute hoonete ehitamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. January 2014, 18:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing