Krimelte lööb ülikooliga käed

09. jaanuar 2014, 00:00

Euroopa juhtiv ehitusvahtude tootja Krimelte ja Tartu ülikool alustavad koostööd polümeeride keemia arenduses. Koostööleping kirjutatakse alla täna.

“See on ühiste huvide deklaratsioon. Krimeltel on olemas probleemid, ideed ja innovaatika, aga on selge, et vaid oma kontroll-laborite ja inimestega nad neid realiseerida ei saa,” lausus Tartu ülikooli orgaanilise keemia dotsent Uno Mäeorg.

Ülikool saab lepingust kasu, sest see võimaldab eriala­haridust parandada, märkis ta.

Mäeorg ütles, et ülikooli keemikud on varem tööstusettevõtetega mõningaid pisemaid lepinguid teinud, aga selliseid suuremaid koostöölepinguid nagu Krimeltega rohkem ei ole.

Vajadus tööjõu järele. Krimelte tegevdirektor Alar Salum märkis, et Eestis asub kaks Euroopa juhtivat polüuretaanvahtude tootjat – Krimete ja Henkel Makroflex – ning seda arvestades katab Eesti kõrgharidus polümeeride keemiat minimaalselt.

Ta märkis, et mõlemad firmad vajavad pidevalt keemikuid ja koostööleping tagab neile vajaliku tööjõu.

Salum lausus, et üksikute projektidega on Krimelte ja Tartu ülikool koostööd teinud juba kolm aastat, aga nüüdsest suhtlevad Krimelte ja Tartu ülikooli keemikud iga päev ja firma saab kasutada ülikooli teadusaparatuuri.

Mäeorg rõhutas, et ükski tööstusettevõte ei saa teha kõrgtehnoloogilisi arendustöid, omamata moodsaid analüüsiseadmeid, mis on enamasti olemas just ülikoolides.

Kulu oleneb koostöö tihedusest. Arendusprojektidega kaasnevaid kulusid ei oska Salum veel hinnata, sest need võivad ulatuda mõnest tuhandest eurost sadadesse tuhandetesse, olenevalt projektide mastaabist ja koostöö tihedusest.

Krimelte ei välista koostööd ka Tallinna tehnikaülikooli rakenduskeemikutega. Eelmisel aastal pani ettevõte välja stipendiume keemiaüliõpilastele nii Tartust kui ka Tallinnast. “Koostöölepingute korrastamises oli Tartu ülikool praegu pisut aktiivsem ja jõudis TTÜst ette,” lausus Salum.

Tartu ülikooli tudengid on nüüd oodatud Krimeltesse praktikale ja kraadiõppes vajalikke uuringuid tegema.

 

Kommentaar

 • Lepingust peavad kasu saama mõlemad

Volli Kalm, Tartu ülikooli rektor
Juba poolteist aastat töötab meil eraldi arenduspro­rektor, kelle ülesanne on laiendada ülikooli ja ettevõtete otsesuhtlust. Ülikooli kommertsväärtusega tarkus peab jõudma võimalikult lihtsalt ettevõtlusse ja ülikool tegelema rohkem teemadega, millest on otsene kasu ettevõtjatele.
Oleme Eesti suurim tööstuslepingute mahuga ülikool, aga meil ei ole eriti lepinguid Krimelte-sarnaste suurette­võtetega.
Me ei püüa ajada seda arvu kunstlikult suureks, vaid allkirjastada ainult need lepingud, kus mõlemad pooled näevad kasu.
Silmapaistev on see, et Krimelte on täiesti Eesti kapitalil põhinev ettevõte ja tehnoloogiafirmana on seal innovatsiooni ja teaduse rakendamist kindlasti keskmisest rohkem vaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  08. January 2014, 18:57
  Otsi:

  Ava täpsem otsing