Majandusministri valdusalas ajab äpardus äpardust taga

10. jaanuar 2014, 00:00

Majandusminister Juhan Parts on seoses rongifirma ­Elron jamadega väitnud, et otsida tuleb lahendusi, mitte süüdlasi. Minister pole aga terve oma ametisoleku ajal taibanud, et süüdlasi ei peagi mõnikord kaugelt otsima – ta ise võib olla üks neist.

Partsi vastutusalades on ettevõtmisi tihti iseloomustanud “pisiasjade” mittearvestamine. Utah’ kõrbesse olid investeeringud juba tehtud, kui selgus, et sealsest põlevkivist on ootamatult raske õli toota. Ameerika põlevkivi osutus Eesti omaga võrreldes kuivemaks ja kõvemaks. Küsimärgi alla sattus 100 miljoni dollari saatus.

Puudulikud andmed. Ülemöödunud aasta sügisel avalikustati dokumendid, mis näitasid, et Eesti Energia miljardi euro suurune investeering Narva elektrijaama uute põlevkiviplokkide rajamisse suruti 2011. aastal läbi puudulikele andmetele tuginedes.

Partsi valitsusalades on ette tulnud ka maksumaksja raha raiskamist. Maanteeameti endine juht Tamur Tsäkko käis koos valitud alluvatega maksumaksja kulul lustireisidel. Samuti võttis Parts koos teiste IRLi ministritega riigi palgale nõunikeks erakonna kontoritöötajaid, et majandusraskustesse sattunud erakonna rahakotti säästa. Minister ise mõistagi eitas seda.

Majandusministrit ennast on seni suuremast avalikust survest päästnud kiire reaktsioon, millega ta otsese vastutuse enda õlgadelt on ära lükanud. Estonian Airi puhul kutsuti tagasi nõukogu, puhastustöö tehti EASis ja maanteeametist vallandati Tamur Tsäkko. Nüüd kihutab Parts takka Elroni, et viimane tööle hakkaks: “Ärge passige, hakake tööle!” Lisaks leiab ta, et uute rongide kasutuselevõtmine on hoopis Elroni juhtide kondiproov.

Samuti on minister seni tõrjunud kõiki süüdistusi. Kui ­Estonian Airi toodud hirmkallis päästerõngas Tero Taskila osutus piltlikult öeldes tühjaks kummiks, mis punase Range Roveriga põgenes, leidis Parts sellelegi õigustuse. Minister on väitnud, et Taskilale jäi korralikuks adra seadmiseks liiga vähe aega. Nüüd nõuab ka minister, et talle antaks aega Elroni jamade lahendamiseks.

Usalduspiiri tunnetamine. Parts kinnitab, et on olnud alati valmis tagasi astuma, aga kui, siis asja eest. Sotsiaalminister Maret Maripuu astus tagasi, sest hilines sotsiaaltoetuste väljamaksmisega. Kultuuriminister Rein Lang taandus kultuuri­lehe Sirp toimetuses tehtud järskude personalimuudatuste ja sellega kaasnenud usalduskriisi tõttu. Need ministrid mõistsid, et nad on rahvast riivanud ja targem oleks ametist väärikalt lahkuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. January 2014, 19:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing