Vimm sisserändajate vastu kogub Euroopas tuure

10. jaanuar 2014, 00:00

Suurbritannia peaministri David Cameroni salvav kriitika tööjõu vaba liikumise aadressil ning teiste ELi riikide kodanike õiguste piiramine Suur­britannias sotsiaaltoetuste saamiseks on eriti teravaid vastureaktsioone tekitanud Poolas.

Poola valitsuskoalitsiooni kuuluva Rahvapartei parlamendifraktsiooni juht Jan Bury kutsus sel nädalal poolakaid üles boikoteerima Suur­britannia suurimat jaeketti Tesco, millel on Poolas enam kui 400 kauplust ning suur kauplustevõrk ka mujal Kesk- ja Ida Euroopas – Tšehhis, Ungaris ja Slovakkias.

“Me ei saa jääda kõrvaltvaatajaks, kui peaminister Cameron pidevalt poolakaid solvab ja Poola perekondi ründab,” ütles Bury. “Kutsume poolakaid üles Tesco kauplusi boikoteerima.”

Suurim sisseränne Poolast. Kritiseerides tööjõu vaba liikumist Euroopa Liidus, kus eriti ahvatlevad on vaesematest riikidest tulijatele ELi vanade riikide helded sotsiaalkindlustussüsteemid, on Cameron süsteemi kuritarvitamisest rääkides just poolakaid nimetanud.

Cameroni pressiesindaja ütles agentuurile Reuters, et see on õigustatud, kuna 2004. aastast, mil Suurbritannia oma tööturu avas, on just Poolast kõige rohkem inimesi Suurbritanniasse tulnud. Hinnanguliselt elab Suurbritannias 700 000 poolakat.

Poola peaminister Donald Tusk ütles teisipäeval, et sotsiaaltoetuste maksmisel ELi kodanikel kodakondsuse järgi vahetegemist ei saa aktsepteerida.

Poola Euroopa asjade minister Piotr Serafin ütles kolmapäeval, et telefonivestluses kinnitas Cameron Tuskile, et tema eesmärk ei ole poolakaid halvustada. Lepiti kokku koos edasi arutada, kuidas paremini toime tulla ELi-sisese migratsiooni mõjudega riikide sotsiaalkindlustussüsteemile.

Tesco püüab tülist eemale hoida. “Tesco Poland on ettevõte, mis tegutseb kaubanduses, mitte poliitikas,” tsiteeris Financial Times Tesco pressiesindajat.

1995. aastast on Tesco Poolasse investeerinud üle 2 miljardi euro ning annab tööd 30 000 inimesele. Läinud aasta müügist tuli 3 miljardit ­eurot ehk 3% Poolast.

Nii Poola kui ka Briti poliitikutele on teema terav ka 2015. aastal toimuvate valimiste pärast. Cameron loodab suurendada konservatiivide edumaad Briti eurovastase Iseseisvuspartei ees. Ka Poolas on 2015. aastal parlamendivalimised ning migratsiooniteema poliitiliselt väga hell ja terav teema.

 • Sisseränne tekitab pingeid ka Saksamaal

Suurbritannia pole Euroopa ainus riik, mis muretseb, et arvukad sisserändajad vaesematest ELi riikidest kohalikku sotsiaalkindlustussüsteemi kuritarvitavad.
Sarnased teemad käristavad Saksamaa kantsleri Angela Merkeli valitsuskoalitsiooni, kus Merkeli konservatiivide sõsarpartei Baieris (CSU) järjest häälekamalt hoiatab, et riiki tulvavad idaeurooplased riskivad Saksamaa sotsiaalkindlustussüsteemi üle ujutada.
Kolmapäeval otsustas Merkeli valitsus moodustada erikomisjoni, mis kontrollib üle seadusesätted, mis peaks takistama sotsiaalkindlustussüsteemi kuritarvitamisi sisserändajate poolt.
Teisipäeval nõudis CSU veel karmimaid kaitsemeetmeid koos õigusega süsteemi kuritarvituselt tabatud inimesed riigist välja saata ilma loata tagasi tulla.
“Välja kõik, kes petavad,” seisab CSU sel teemal vastu võetud dokumendis. “Toetame inimeste vaba liikumist ELi sees. Aga oleme vastu sisserändele meie sotsiaalkindlustussüsteemidesse,” tsiteeris paberit ajaleht Wall Street Journal.
Merkeli valitsuskoalitsiooni kuuluv Sotsiaaldemokraatlik partei SPD on tööjõu liikumisvabaduse osas kõige sallivam, toonitades, et see on ELi üks põhivabadusi ja ajaloolisi saavutusi.
Saksa tööministeeriumi hinnangul on Saksamaa tööturg piisavalt tugev, et mujalt tulijad ära mahutada. Samas ei eitata probleeme – kohati on ida­eurooplased tööl nii madala palga eest, et vajavad toimetulekuks sotsiaalabi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  09. January 2014, 18:52
  Otsi:

  Ava täpsem otsing