Kinnisvara. Lumekoristuseks sõlmi varakult korralik leping

13. jaanuar 2014, 00:00

Lume mahasadamine toob endaga kaasa kohustusi nii ettevõtjatele kui ka kinnistuomanikele. Pideva tõhusa lumekoristusteenuse saamiseks tuleb varakult sõlmida korralik leping usaldusväärse teenusepakkujaga.

Eelkõige on ettevõtja enda huvides parklate ja muude kasutuspindade korrashoid, kuid kohaliku omavalitsuse kehtestatud heakorraeeskirjade kohaselt on kõigil kinnistuomanikel kohustus oma krundiga piirnevad kõnniteed (puhastusalad) lumest puhastada ning tõrjuda libedus.

Kui kellelgi peaks teie krundiga piirneval puhastusalal libeduse tõttu kahju tekkima, siis peate teie seadusest tulenevat kohustust rikkuva käitumise tõttu hüvitama õigusvastaselt tekitatud kahju. Et mitte sellistesse vaidlustesse sattuda, on targem mõelda juba aegsasti lumekoristusele. Nagu pakkujaid, on ka sellekohaseid teenuseid turul mitu. Enne, kui tõtata teenust tellima, peaks aga selgeks tegema, mida täpselt ootate.

Saab kasutada oma töötajaid. Kui ettevõttel tööjõudu jagub, võib rakendada oma inimesed lund koristama. Selleks on võimalus rentida asjakohased vahendid, see aga eeldab juba vastavate oskuste olemasolu.

Hanover Grupp OÜ kodulehel varieeruvad rasketehnika rendi hinnad 24–38 euroni tunni eest, millele lisandub käibemaks. Suurema lume ühekordseks koristuseks võib selline variant olla sobiv, kuid tihtipeale on kõigil käed-jalad tööd täis ning lihtsam on jätta lumekoristus professionaalide hoolde.

Statoil Fuel and Retail Eesti ASi esindaja Jaanus Pautsi sõnul teevad nende ettevõttes igapäevase väiksema koristuse teenindusjaama töötajad, kuid suuremad koristustööd, sh lumekoristus, ostetakse sisse teenusepakkuja käest. Ka masinad ei ole kõikvõimsad – kõikidel objektidel ei saa ainult mehhanismidega tööd teha ning sellisteks puhkudeks on ka professionaalsetel lumekoristajatel alati labidas varuks. Lumekoristust pakutakse üldjuhul ilma äraveota ning sellisel juhul on hind 7–15 eurot tunni eest (lisandub käibemaks). Selline hind ei sisalda aga rasketehnika renti, mis vajadusel jällegi lisandub.

Tavaline on ka see, et teenusepakkujad on kehtestanud miinimumtasu, mis jääb üldjuhul 60 ja 70 euro vahele. Peale selle tuleb selgelt vahet teha lume kokkulükkamisel ning äraveol, mille kuupmeetrihinnad on kõigil ettevõtetel kokkuleppelised. Praktikas on teenusepakkujad sattunud olukorda, kus tellitakse lume äravedu, kuid kohapeal selgub, et enne on vaja see ka kokku lükata. Seetõttu rõhutavad teenusepakkujad, et klient peab endale selgeks tegema, mis teenust täpselt vaja on, ning lumekoristajate ülesanne on kõige ökonoomsem lahendus pakkuda. Iseenesest mõistetavalt peab klient ka tagama selle, et koristuse ajal oleks ala autodest vaba.

Pideva hoolduse jaoks sõlmi leping. Korraline lumekoristus ei pruugi aga kliendi soove alati täita, sest lumi võib kohe pärast koristust uuesti maha sadada. Kui soov on hoida puhastusalad kogu aeg lumevabad, on mõistlikum sõlmida hooldusleping, mille kohaselt koristab teenusepakkuja lund selle järgi, kuidas see maha sajab. Vanemate tegijate portfell koosnebki suuresti ainult sellistest lepingutest. Lund hakatakse koristama siis, kui lume paksus maapinnal saavutab kokkulepitud kõrguse.

RKM Team OÜ juhatuse liige Raigo Sepp toob välja, et üldjuhul on kokkulepitud lumekihi paksus 2– 5 sentimeetrit. Suur osa lepinguid sõlmitakse juba septembris – siis ei ole ka ohtu, et klient esimese lumega hätta jääda. Üks on aga kindel – kui lumi maha sajab, siis täidetakse eelkõige hoolduslepingutest tulenevad kohustused ning seejärel suundutakse korralisi töid tegema.

Kui aknast lumesadu nähes telefon haarata ning koristust hakata tellima, võite üllatuda. “Keegi ei oska arvatagi, et nii pikad järjekorrad on,” ütles Sepp. Nii võite leida ennast olukorrast, kus helistate järjest firmasid läbi ning lõpuks olete teenuse eest nõus kas või kõrgemat hinda maksma, et lumi koristatud saaks.

 • Lohakas töö lõhub äärekivid

“Ka lumekoristuse puhul ei pääse me erandlikest õnnetustest – koristustraktorid on lõhkunud sageli tanklates äärekivisid,” ütles Olerex ASi esindaja Liina Kivimägi.
Sellistest olukordadest kõneldes tõstatub teenuse kvaliteedi teema. “Kõik sahad on üldjuhul varustatud kummist teraga ja teiseks on sahal alati ujuv asend või kompensatsioonimehhanism, mis vedrudega lööb saha üles, kui see kusagile vastu läheb. Osa traktoreid lükkab aga lihtsalt kopp-laadurite kühvlitega ning seal on metalltera, millega on juba lihtsam äärekivi vigastada,” kommenteeris Jaakson Haldusteenus OÜ esindaja Urmas ­Teeorg.
Seega ei pruugi põllumees, kes oma traktoriga on talvel tulnud linna lund lükkama, olla kõige ohutum valik.

 • Katus murdub lumekuhja all

Äsjane Maxima tragöödia Riias on suunanud projekteerijate ja inseneride tähelepanu katusekonstruktsioonide kontrollimisele. Ka eeloleval talvel mahasadav lumi võib katustel paksu pahandust tekitada.
Kui lumi katusele koguneb, muutub see aina raskemaks ning sissekukkumise või deformeerumise oht suureneb, sest sageli ei ole katuse ehitamisel arvestatud selliste koormustega. Lume raskuse all sissekukkunud katust, nagu ka sellest tingitud kahjustusi hoonele ja selles olevale varale, kodu- ja varakindlustuslepingud tavaliselt ei hüvita. Seega jäävad need puhtalt kliendi enda kanda. Katustelt lumekoristuse ja jääpurikate eemaldamise hinnad algavad 10 eurost ning, kui objekt on niivõrd keeruline, et vajab alpinisti oskusi, siis algavad hinnad 25 eurost.

 

Pane tähele

 • Väldi vahendajaid

Soovitused lumekoristuseks
Selgita välja, millist teenust vajad (lume kokkulükkamine, äratoimetamine, libedusetõrje)
Hooldusleping sõlmi hiljemalt septembris
Enne lume tulekut vaata koos teenuse pakkujaga koristatav ala üle, et kaardistada piirded, äärekivid ja muud objektid, mis lume alla jäävad
Lumekoristuse ajaks vabasta parkla autodest
Hoolimata hoolduslepingust varu endale esmavajalikud lumekoristusvahendid (labidad, graniitkillustik, sool)
Koostööpartneri valimisel ole põhjalik, et mitte sattuda vahendajate otsa, kes ei pruugi tagada soovitud kvaliteeti
Kontrolli enne lume tulekut, et katuse äravoolu küte oleks sisse lülitatud
Kevadel võib traktoriga lumehunnikuid segada ja laotada, et kiirendada lume sulamist

 

Kommentaar

 • Leping peab põhjalik olema

Jaanus Pauts, Statoil Fuel and Retaili esindaja
Koristusega seotud tööde ostmiseks korraldame iga kahe kuni nelja aasta järel hanke. Koostööpartnerite hindamisel on meie jaoks oluline, et tegemist oleks usaldusväärse ja pikaajalise kogemusega ettevõttega, kes suudab pakkuda terviklikku koristusteenust aasta läbi:
Talvel – lumekoristus, vajadusel ka äravedu, libedusetõrje, jäälõhkumine (nt pesulate juures), katuste puhastamine jne.
Suvel – tankimisala põhjalikum koristus pärast talveperioodi, muru niitmine jne.
Meile on oluline ka üle-eestiline kaetus ning konkurentsivõimeline hind. Praeguse teenusepakkujaga on koostöö igati sujunud. Eks oma roll on siin põhjalikel ja avatud läbirääkimistel ning korralikult koostatud lepingul. Ehk teisisõnu tuleks käia läbi kõikvõimalikud detailid ja stsenaariumid, siis ei teki hiljem arusaamatusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  12. January 2014, 18:07
  Otsi:

  Ava täpsem otsing