Süda Maja võlausaldajad lugesid nõuded kokku

15. jaanuar 2014, 00:00

Eile toimus Süda Maja võlausaldajate esimene koosolek, mis jäi pooleli, sest võlausaldajad ei saanud häälte jagunemises kokkuleppele. Pankrotisaaga ninamehi, ettevõtte suurimat omanikku Andres Järvingut ja endist juhti Veiko Murrustet polnud aga kumbagi eile Harju maakohtu Kentmanni kohtumajas kohal.

Pool tundi enne koosoleku algust, kell 9.30 valitses kohtusaali ukse taga haudvaikus, peale fotograafi ja ajakirjaniku polnud näha ühtki hingelist. Peagi hakkasid inimesed kogunema, teiste hulgas ka Andres Järvingu esindaja ettevõttes Probus Jaan Rütman. Tema kõrval seisis Süda Maja seni tagaplaanile jäänud kolmas suurem omanik Madis Üürike.

Jaan Rütman silmas meid, kuid pikemalt juttu ajada ta ei soovinud. “Ma ei soovi midagi rääkida, enne koosolekut kindlasti mitte. Ma usun, et tänane ei jää meil viimaseks koosolekuks,” lausus Rüütman. Ka Madis Üürike raputas pead ja lausus: “Ma ei soovi midagi öelda.”

Häälte üle läks vaidlemiseks. Süda Maja pankrotihaldur Toomas Saarma viitas koosoleku algusfaasis näpuga minu peale ja kuna mul polnud kohtu kirjalikku luba ette näidata, seadsin sammud ukse taha.

Pärast võlausaldajate koosoleku lõppu selgitas Veiko Murruste esindaja vandeadvokaat Viktor Särgava telefoni teel kohtusaalis toimunut: “Koosoleku sissejuhatuses rääkis haldur, millisele võlausaldajale ta kui palju hääli määrab. Kõik võlausaldajad esitasid oma nõudmised, et kuidas nemad oma vaimusilmas asja näevad. Haldur vaatas selle üle, kui palju kelle nõudeid ta aktsepteerib, ja siis küsitles ükshaaval võlausaldajaid, kas kellelgi on vastuväiteid.”

Kuna häälte üle tekkis palju vaidlusi, peab kohtu jurist need Särgava sõnul läbi vaatama ja 22. jaanuariks ära lahendama.

Kui hääled on paigas, saab edasi otsuste langetamise juurde minna. “Selline on seadus. Haldur peab hääled üle vaatama, sest mõni paisutab viivisenõuded näiteks üle, mõni ütleb, et lepingute alusel on need nõuded kehtetud jne,” seletas Särgava.

Kui järgmisel koosolekul on hääled selged, siis valitakse pankrotitoimkond. “Edasi otsustatakse, kas võlg likvideeritakse või hakatakse saneerima – tervendama,” rääkis Särgava.

Süda Maja enamusaktsionäri Andres Järvingu ettevõtte Probus esindaja Jaan Rütmani sõnul määras haldur Probusele hääled täies mahus. “Vastaspool otsustas need aga vaidlustada. Eks kohus nüüd otsustab,” märkis Rüütman, kes ei olnud nõus täpsemaid häälte jagunemise ettepanekuid kommenteerima.

Võlausaldajate nõuete kaitsmise koosolek toimub orienteeruvalt viis kuud pärast pankroti väljakuulutamist.

“See, kes kui palju raha tagasi saab, sõltub sellest, kui palju on kellelgi hääli ja kui palju raha saadakse vara müügist ja kellel kui palju hüpoteeke on, need rahuldatakse esimeses järjekorras. Kui midagi üle jääb, siis saavad alles teised,” selgitas Särgava.

Ta lisas, et kõnealuse kohtuasja puhul võib kuude asemel rääkida kindlasti pigem aastatest.

Suuromanike tüli põhjustas allakäigu. Süda Maja pankrotisaaga sai alguse, kui suuromanikud Andres Järving ja Veiko Murruste tülli pöörasid. Murruste süüdistab Järvingut ärihuvide konfliktis ja kuritahtlikus pankrotis. Järving omakorda süüdistab Murrustet ettevõttest raha varastamises ja selles, et ta müüs Süda Maja projektid varatutele ettevõtetele Süda Maja nõukogu liikmete Heino Haraku ja Tõnis Kotkasega seotud nõuete vastu, muutes Süda Maja varatuks ja jättes teised võlausaldajad rahata.

Vastastiku pilluti süüdistusi ja kokkuleppele ei jõutud grammivõrdki lähemale. Tulemuseks on pankrotimenetlus, tühjalt haigutav Ameerikanurga logistikapark ja kamaluga paksu verd.

Ettevõtte suuremad omanikud on Andres Järvingu OÜ Probus (36%), Veiko Murruste (15%) ja Elena Murruste (7%). Möödunud aasta juuni keskel eemaldati Veiko Murruste juhatusest, tema asemel võttis juhi koha sisse Lenno Ruut.

Süda Maja on kahjumis alates 2008. aastast ning 2012. aastal ulatus kahjum ligi 402 000 euroni. Jaotamata kasumit oli ettevõttel üle-eelmise aasta lõpus 3,6 miljonit eurot.

 

Üks küsimus

 • Kui suured on ettevõtte võlad?

Lenno Ruut, Süda Maja viimane juht
Praegu on olukord, kus minul jälle pole täit informatsiooni. Ettevõtte vara on negatiivne, kui suured võlad tegelikult on, selle saabki välja selgitada ajutine pankrotihaldur.

Allikas: intervjuu Äripäevale 01.11.2013

 

Kronoloogia

 • Alguses olid suured plaanid

2006. aasta sügisel müüs Rae vald 75hektarise Ameerikanurga maatüki 206 miljoni krooni eest enampakkumisel Andres Järvingu ja Veiko Murruste suurosalusega ASile Süda Maja, mis plaanis esialgu eluasemearendust. Jüri lähedale rajatava Ameerikanurga kaubandus- ja logistikapargi avamine oli planeeritud 2012. aasta lõppu. Sinna pidi tulema 110 000 ruutmeetrit kaubanduspinda ja 185 000 ruutmeetrit logistikapinda.

2009 kaasas Süda Maja Lähis-Ida investoreid, kes lubasid investeerida parki neli miljardit krooni (ca 250 mln eurot), kuid hiljem investorid lahkusid.

2011 veebruaris kirjutas Äripäev, et Ameerikanurga äripark tahab luua mõne aastaga 3000 uut töökohta.

2011 sõlmisid Süda Maja ja Eesti Tarbijateühistute Keskühistu (ETK) üürilepingu Ameerikanurga kaubandus- ja logistikapargis hüpermarketi avamiseks.
13 000ruutmeetrine kaubandushoone plaaniti avada 2012. aasta teises pooles.

2011 lisandus investorite hulka HK Energia-Konsulti omanik Heino Harak.

2012 teatas Süda Maja, et loob sinna ka tehasekaupluste (outlet) keskuse, mis avab uksed 2013. aasta hilissuvel. 11 500 ruutmeetri suurune Tallinn Outlet pidi olema laienduse esimene etapp. Tehasekaupluste keskuse külastajate arvuks oli prognoositud umbes kaks miljonit inimest aastas.

2013 jaanuaris kirjutas Äripäev, et kuigi Ameerikanurga äripargi esimene osa peaks avatud olema, otsib arendaja endiselt investorit. Võlavaidluse tõttu peatas objektil ehitustööd TREV-2 Ehitus. Süda Maja juht Veiko Murruste ütles, et viimased pool aastat on peetud läbirääkimisi investoritega, kuid nende leidmine pole lihtne, sest arendusprojektide puhul on pakkumine selgelt nõudlusest suurem.

2013 juunis vahetas ettevõte Veiko Murruste välja uue juhi Lenno Ruudu vastu.

2013 novembris esitas ettevõte Harju maakohtule pankrotiavalduse.

2014. aasta 14. jaanuaril toimus võlausaldajate esimene koosolek.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  14. January 2014, 18:48
  Otsi:

  Ava täpsem otsing