Herkeli eelnõu: uus mandaat tühistab eelmise

Indrek Kald 15. jaanuar 2014, 15:01

MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik esimees Andres Herkel esitas  riigikogus seaduseelnõu, mille järgi kohaliku volikogu mandaadi omandamine tühistab riigikogu mandaadi ning lõpetab ministri volitused ennetähtaegselt.

Eelmise aasta kohalikel valimistel kandideeris 93 riigikogu liiget, kellest valituks osutus 60 ja mandaadi võttis vastu üks poliitik. Samuti osutus valituks, kuid ei asunud volikogus tööle 11 ministrit.

Valimisseaduste ja teiste seaduste muutmist taotlevas eelnõus pakub Herkel välja lahenduse, mille järgi uus omandatud mandaat tühistab eelmise, teatas Vaba Isamaaline Kodanik.

"Sellega saame lahendada nn peibutuspartide probleemi, kus inimesed küll kandideerivad, kuid loobuvad kohe mandaadist," ütles ta. Eelnõu algataja sõnul oli probleem väga terav kohalikel valimistel, kuid võib ette tulla ka juhtumeid, kus petukandidaate püütakse nimekirja sokutada ka riigikogu ja europarlamendi valimistel.

"Selline tegevus kahjustab poliitika usaldusväärsust, naeruvääristab demokraatia olemust ning muudab nõnda valitud esinduskogud "asenduskogudeks"," on öeldud eelnõu seletuskirjas.

Herkeli sõnul vähendaks kahepalgelisust ka see, kui riigikogu liikmed tohiks taas hakata kohalikesse volikogudesse kuuluma.

"Valisin siiski puhtama ja selgema tee, sest esiteks on selline kahe mandaadi ühitamine põhiseaduslikult küsitav ning teiseks on Eesti ühiskond piisavalt küps selleks, et leida kohalikesse volikogudesse riigikogu liikmete asemel tublisid kodanikuaktiviste. Sellisel juhul peavad inimesed end ise kohalikus poliitikas kehtestama, mitte olema mõne teise poliitiku asendusliikmed," rõhutas Herkel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. January 2014, 15:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing