Majandusteadlased nõuavad USAs alampalga tõusu

Raivo Sormunen 15. jaanuar 2014, 11:07

75 juhtivat majandusteadlast andsid eile toetuse demokraatide ettepanekule tõsta föderaalne alampalk USAs praeguselt 7,25 dollarilt 10,10 dollarini tunnist (7,39 euroni).

Nn Harkin-Milleri õiglase miinimumpalga seaduseelnõud toetas ühtlasi ka seitse Nobeli preemia laureaati (sh Joseph Stiglitz ja Peter Diamond) ja mitmed endised president Obama ja Clintoni administratsiooni majandusteadlased, kirjutab uudisteagentuur CNN.

"Suur hulk töötajaid, kes sellest kasu saaks, on perekondade töötavad liikmed, kelle hulgas on disproportsionaalselt palju naisi, kes töötavad vähemalt 20 tundi nädalas ja kellest sõltub see, et pere ots otsaga hakkama saaks," märgivad teadlased Kongressi juhtidele ja (eelnõud juba toetavale) president Obamale saadetud kirjas.

Seaduseelnõu kohaselt tõuseks alampalk etapiviisiliselt 0,95 dollarit aastas ning jõuaks kolmanda aasta lõpuks 10,10 dollarini tunnist, mil see seotaks inflatsiooniga.

Obama majandusnõunike nõukogu presidendi Jason Furmani sõnul on inflatsiooniga korrigeeritud alampalk hetkel nii madal kui 1950. aastal, mil miinimum oli praeguses vääringus 7,28 dollarit tunnis.

Seaduseelnõu läbi minemise korral tõuseks alampalga töötajate aastapalk umbes 15 000 dollarilt 21 000 dollarini, mis aitaks kolmeliikmelise ning alampalka teeniva perekonna sissetulekul tõusta üle vaesuspiiri.

Hetkel saab Ühendriikides alampalka 1,6 miljonit töötajat, kuid alla 10,10 dollari tunnist teenib umbes 18 miljonit töötajat.

Kui riiklikul tasandil on alampalga suurendamine bürokraatlik ja raske protsess, siis üha enam osariike on iseseisvalt hakanud regionaalselt alampalka üles poole nihutama. Nii suurenes miinimum 2014. aasta alguses tervelt kolmeteistkümnes osariigis. Kõige kõrgemale on alampalga nihutanud Washingtoni osariik (9,32 dollarini), kus miinimumpalga kasv on juba ka inflatsiooniga seotud.

Eestis tõusis alampalk selle aasta algusest 1,90 eurolt 2,13 euroni ning järgmisest aastast 2,34 euroni tunnist. Eestis on alampalk inflatsiooniga korrigeeritult sellest aastast suurim kui kunagi varem. 2013. aasta alampalk jäi korrigeeritult veel 2008. aasta miiniumpalgale alla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. January 2014, 11:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing