USAs on palgaline lapsehoolduspuhkus luksus

Sirje Rank 15. jaanuar 2014, 15:39

Palgalist lapsehoolduspuhkust saab USAs ainult kolmes osariigis ning suurfirmades nagu Bank of America või Goldman Sachs, mis on teinud sellest eraldi hüve kvalifitseeritud tööjõu hoidmiseks.

Läinud kuul jõudis USA Kongressi eelnõu, mis visandab tasustatud lapsehoolduspuhkust üleriigilisel tasandil. Praegu on see 2004. aastast olemas California, 2009. aastast New Jersey ja sellest kuust ka Rhode Islandi osariigis.

Enamikel naistel on lapse saamisel valida, kas võtta palgata puhkust või tulla töölt ära, kirjutab Bloomberg.

Just tasustatud lapsehoolduspuhkuse puudumises nähakse üht peamist põhjust, miks naiste osalemine hõives on USAs langenud kahe kümnendi kõige madalamale tasemele. 22 OECD riigi võrdluses on USA langenud 1990. aasta kuuendalt kohalt 18. kohale aastal 2012.

USA tööturu ameti andmeil saavad tasustatud puhkust lapse või haige pereliikme eest hoolitsemiseks vaid 12% töötajaist.

Mõned suuremad firmad on käivitanud oma süsteemi, et kvalifitseeritud naistööjõud firmast ei lahkuks. Näiteks Goldman Sachs võimaldab 16 kuu pikkust tasustatud lapsehoolduspuhkust.

2012. aastal võimaldas tasustatud lapsehoolduspuhkust 5,2% firmadest, näitas New Yorgis asuva uuringufirma Family and Work Institute läbi viidud küsitlus.

"Tasustatud lapsehoolduspuhkus on kättesaadav meie seas kõige haritumatele ja priviligeeritumatele," ütles Bloombergile Ameerika Ülikoolinaiste Assotsiatsiooni asepresident Lisa M. Maatz. "Ettekandjatele seda ei pakuta."

Kongressi jõudnud eelnõu riikliku süsteemi loomiseks näeb ette eraldi fondi, mis kujuneb tööandjate ja töövõtjate tehtud sissemaksetest 0,2% ulatuses palgasummast. Töötajad saaksid õiguse kuni 12 nädala pikkusele osaliselt tasustatud puhkusele, et hoolitseda lapse või haige pereliikme eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2014, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing