Keskpangal õnnestus turge veenda

17. jaanuar 2014, 00:00

Novembris tegi Euroopa Keskpank üllatusliku otsuse, kui langetas baasintressi ­0,5%-lt rekordmadalale, 0,25%-le. Keskpank reageeris inflatsiooni langusele, mis on suurendanud hirme deflatsiooni ees. Kuid ­Euribor on pärast novembrit hakanud tõusma ja see võib tähendada, et turg ei oota enam keskpangalt intressi langetamist.

Oktoobris langes euroala inflatsioon võrreldes möödunud aastaga 47 kuu madalaimale tasemele,  0,7%ni, mis on selgelt alla keskpanga 2% eesmärki. Ka detsembri inflatsioon 0,8% oli nõrgem, kui analüütikud ootasid. Kuid eurogrupi president Jeroen Dijsselbloem ei näe inflatsiooni aeglustumises probleemi, sest tema arvates on praegune madal inflatsioon majandustaastumise osa.

Euribor tõuseb. Möödunud nädala neljapäeval jättis vaatamata nõrgale inflatsioonile ka ­Euroopa Keskpank baasintressi muutmata. EKP juhi ­Mario Draghi sõnul ei oota euroala deflatsioonilõks.

Viimastel kuudel on hakanud Euribor tõusma. Kuue kuu Euribor on tõusnud 0,40ni, st 2012 oktoobri tasemele. Euri­bori tõus võib näidata, et turg ei oota enam uut baas­intressimäära langust ja deflatsioonis ohtu ei nähta. Turul võib olla õigus: käesolevaks aastaks prognoositakse euro­alale suuremat kasvu kui eelmisel aastal ja inflatsiooni aeglustumine võib varsti lõppeda. ­Draghi sõnul on veel vara kuulutada võitu võlakriisi üle, kuid 2012 suvel antud lubadus “Teha euroala päästmiseks kõik” on siiamaani turge veennud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. January 2014, 19:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing