Puhkepäev. Inspiratsioon näituselt

17. jaanuar 2014, 00:00

Minu eelmise nädala suurim elamus tuli näituselt. Selleks oli Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud “Eesti saladused”. Väiksesse ruumi üles pandud väljapanek oli teiste muuseumi näitustega võrreldes mahult väga tagasihoidlik, aga sisult väga suur. Suureks muutsid selle tavapärasest teistsugused lahendused, uudsus, innovatsioon, piiridest väljapoole mõtlemine, tegutsemine ja selle põnev eksponeerimine.

Senised argised Eesti tooted – ürditeed, puidust mänguasjad ja tünnid, riided või punutud korvid – olid saanud näitusel Soome disainerite Aamu Songi ja Johan Olini käe ja Eesti väikeettevõtjate teostuse täiesti uutmoodi rakenduse kaudu. Taimeteed ei pea tegema purust, ka väiksed lillekimbud sobivad kenasti tassi panna, seelik ja kott ei pea olema teineteisest lahutatud asjad, need võib ka  kokku kombineerida või puidust tünn ei pea ainult kapsa hapendamiseks sobima, sellele jalad alla pannes saab seda kasutada ka mugava istumisasemena. Täiesti geniaalsed lahendused.

Nende tööde taga olevate disainerite tegemiste kohta rohkem uurides sattusin piltlikult öeldes imedemaale – unustasin ennast vaatama nende töid, mis on valminud sarnaselt koostöös Soome, Belgia, Venemaa ja Korea ettevõtjatega. Sealt edasi pakkus kõikvõimas internet ka ohtralt teiste disainerite nutikaid töid.

See kõik pani jällegi mõtlema, kui oluline roll on disainil meie igapäevaelus ja kui palju olulisemaks see päev-päevalt muutub. Need, kes tahavad elus püsida, oma tooteid ja teenuseid müüa, peavad pakkuma lisaks kvaliteedile ja soodsale hinnale inimesele sageli ka ahaa-momente. Selleks on jällegi vaja väljaspool piire mõelda: 2+2 ei pea võrduma neli, päike ei pea olema iga pildi peal kollane ja ajaleht alati nelinurkne. Uute töötavate ja elu lihtustavate lahenduste väljamõtlemine nõuab aga aega – seda, mida igal ettevõtjal sageli kõige vähem on.

Mõttepauside kõrval saab aega selleks võtta teatud mõttes aga näiteks erinevaid ettekandeid, saateid vaadates-kuulates (nt www.ted.com, www.ylikool.ee), disainiteemalisi kursuseid läbides, näituseid külastades ja muidu igapäevastest mõtemustritest lahti rabelemist. See on hästi kulutatud aeg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. January 2014, 16:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing