Euroopa Liit valmistub Aafrika-missiooniks

20. jaanuar 2014, 15:37

Euroopa Liidu välisministrid otsustasid alustada sõjalise missiooni ettevalmistamist Kesk- Aafrika Vabariigis, teatas valisministeerium.

Euroopa Liidu välisministrid arutasid Brüsselis viimaseid sündmusi Kesk-Aafrika Vabariigis ja võtsid vastu otsuse Euroopa Liidu sõjalise operatsiooni ettevalmistamisest ning kiitsid heaks kriisiohjekontseptsiooni.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on kuueks kuuks plaanitava Euroopa Liidu missiooni eesmärgiks ennekõike hoida ära humanitaarkatastroof. Euroopa Liidu võimalik operatsiooni loomise õiguslikuks aluseks olev ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon on esialgsetel andmetel kavas vastu võtta jaanuari lõpus.

Paet kinnitas, et Eesti on valmis Kesk-Aafrika Vabariigi olukorra stabiliseerimisse panustama nii sõjaliselt kui humanitaarabiga.

Detsembris võttis ÜRO Julgeolekunõukogu vastu resolutsiooni 2127, millega anti Aafrika Liidu missioonile MISCA (African-led International Support Mission in the Central African Republic) mandaat tegutsemiseks Kesk-Aafrika Vabariigis ning Prantsuse vägedele omakorda mandaat MISCA toetamiseks.

Paeti sõnul hõlmab MISCA mandaat tsiviilisikute kaitset, riigi stabiliseerimist ja riigivõimu taaskehtestamist selle territooriumi üle, resolutsiooniga nähakse ette tingimuste loomine humanitaarabi kohaletoimetamise võimaldamiseks ning sätestatakse relvaembargo.

Välisminister Paeti sõnul on julgeolekuolukord Kesk-Aafrikas keeruline ning osalt poliitilise, osalt religioosse konflikti tagamaad on mõjutanud riigi 4,6-miljonilist elanikkonda, kel puudub ligipääs tervishoiule ning valitseb toidupuudus. Senises vägivallas on hukkunud üle tuhande inimese ning sisepõgenike arv ulatub miljonini, ligi 90 000 inimest on põgenenud naaberriikidesse.

2013. aastal eraldas Euroopa Liit Kesk-Aafrika Vabariigile 20 miljonit eurot humanitaarabi ning läbi UNHASi (United Nations Humanitarian Aid Service) veel 650 000 eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2014, 15:37
Otsi:

Ava täpsem otsing