Kas 2014 kujuneb USA-le läbimurde aastaks?

Fredy-Edwin Esse, California 20. jaanuar 2014, 21:44

Ökonomistid on esimest korda üle pika aja prognoosimas, et maailma suurim majandus saavutab sel aastal 3% kasvu. Miski, mida ameeriklased pole näinud viimased üheksa aastat.

Lootust on andnud USA suurimate pankade parimad ökonomistid. Nende prognooside järgi kasvab Ühendriikide majandus sel aastal 3%, mis oleks suurim kasv pärast 2005. aastat, vahendab MarketWatch.

Ameerika Pankurite Assotsiatsiooni (ABA) nõuandev paneel pole oma prognoosides üksi, sest üha suurem hulk ökonomistide on arvamusel, et USA saavutab või isegi ületab 3% majanduskasvu piiri.

"Me näeme 2014 läbimurde aastana," kommenteeris ABA 13-liikmelise paneeli esimees ja FTN Financiali peaökonomist Christopher Low.

Ökonomistid usuvad, et Washingtonis on olukord maha rahanenud ning sellest tulenev lisakindlus aitab firmadel investeerida julgemalt. Läinud aastal läks poliitikute vaidlemise tõttu USA valitsussektor sundpuhkusele ja 2012. aasta lõpus käis kibe kaklus maksumäärade üle. Selle tulemusel kasvasid investeeringud 2013. aastal vaid 2,3% võrra, mis on vähem kui pool 2012. aasta kasvust.

Selle kõige tulemusel peaks tööhõive samuti suurenema. ABA prognoosib, et sel aastal tekitatakse vähemalt 2 miljonit töökohta, mis aitab veelgi rohkem raha majandusse pumbata ning viia majanduse lähedale tema ajaloolisele keskmisele kasvule, milleks on 3,3%.

Kuid on ka probleeme. Üheks selliseks võib osutuda Föderaalreservi otsus tõmmata koomale enda majandusstiimuleid, mis võib viia kõrgemate intressimääradeni ja kahjustada taastuvaid sektoreid nagu autotööstus ja kinnisvara, kus müüki toidavad laenud.

Viimastel aastatel on näha olnud ka, kuidas esimestel kuudel on tööhõive kasvanud ning suvekuudel annab jälle järele. USA vajab järjepidevat tööhõive kasvu. Tuleb meeles pidada, et riigis on endiselt 20 miljonit inimest, kes soovivad head täiskohaga tööd, kuid ei suuda seda leida. See hoiab palgad väiksematena ning annab eelise tööandjale.

Suure osa ökonomistide silmade läbi ongi just nõrk tööturg põhjuseks, miks praegune taastumine on sõjajärgse aja kõige nõrgem ning miks buumiajad pole isegi veel mitte silmapiiril.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. January 2014, 21:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing