Koolinoored lavastavad idufirmade edulugusid

21. jaanuar 2014, 00:00

Et süstida noortesse varakult ettevõtlikku meelt ning panna nad start-up’ide ja spin-off’ide rägastikus juba aegsasti orienteeruma, etendavad õpilased ise eakaaslastele ettevõtlusteatri trupiga üheks Eesti firmamärgiks muutunud edukate idufirmade tekkelugusid.

Kuidas panna potilill miljoneid teenima? Seda selgitavad Rakvere Reaalgümnaasiumi keskkoolinoored MTÜ Ettevõtlusteatri kahes vaatuses mängitavas etenduses “Click & Grow – Time to Show”. Ettevõtlusteatri teise hooaja lavastus põhineb 2009. aasta “Ajujahi” võitja Mattias Lepa leiutatud, end ise sensorite abil kastva-väetava nutika lillepoti arendamislool.

Ettevõtjad lavale. Ettevõtlusteatri metoodika näeb ette, et etenduses intervjueerivad noored ise välja valitud ettevõtjat, pinnides temalt välja kogu olulise informatsiooni äriidee tekkimisest, esimestest valusatest tagasilöökidest suurte võitude ning au ja kuulsuse saabumiseni. Kõikidest ettevõtte loomise olulistest etappidest tehakse eraldi stseenid, mille vahel kommenteerib toimunut ka saalis viibiv ettevõtja ise. Kokku moodustab lavateos ühe firma tekkeloo ja käekäigu kuni praeguse hetkeni.

“Tegime naistega kolmekesi oma MTÜ, millele panime nimeks Ettevõtlusteater. Selle etenduse tegime nii, et sattusime lugema ajakirja Director ning järgmisel juhatuse koosolekul teadsime kohe, et viimase numbri kaanestaar Mattias Lepp on meie järgmine sihtmärk. Tema ise oli ka kohe lahkesti nõus,” rääkis Ettevõtlusteatri turundus- ja kommunikatsioonijuht ning uusima lavastuse stsenarist Siiri Kohver.

“Juulis intervjueerisime Leppa, mina kirjutasin seekord stsenaariumi ning üheskoos lastega lavastasime selle etenduseks, mille esmaettekanne oli eelmisel pühapäeval Entrumi noorteprojekti öösessioonil. Meie eesmärk on see, et lapsed ei loeks ainult raamatust ettevõtlusest, et nad ei mõtleks, et ettevõtjaks saab hakata lihtsalt üleöö ja kohe ongi suur sissetulek tagatud. Käime läbi kõik alustava ettevõtte etapid – investorite kaasamine, kapitali leidmine ja kõik muu oluline,” selgitas Kohver.

Firma juht räägib ausalt ära. Click & Grow’ kontseptsiooni väljamõtleja ja ettevõtte juhi Mattias ­Lepa sõnul ta pikka veenmist ei vajanud ning oli nõus projektis kohe osalema, kuna peab vajalikuks panustada ettevõtliku meelelaadi levitamisse noorte seas ning loodab, et ettevõtlusõpe jõuab tasapisi ka koolidesse, eriti tore, kui see juhtub sellise toreda õppevormi kaudu nagu teater.

“Prooviprotsessis ma ei osalenud, nii et lõpptulemust ei olegi ma veel näinud, homne etendus on seega mulle väga põnev. Intervjuus rääkisin ikka kõik ausalt ära, sest tegelikult on endalgi hea algusajale tagasi vaadata ning tehtud otsuseid uuesti läbi mõelda. Noored ei hooma tihti, kui põnev on start-up’ide maailm, seal muutuvad asjad koguni tundidega, mitte isegi päevadega,”  sõnas Lepp.

Küpsev äriplaan. “See etendus on põnev nii põhi- kui ka keskkooliõpilastele ja ka täiskasvanutele, sest idufirmade tekkemehhanism pole ju alati nii väga selge ka suuremale publikule. Oma esimest etendust “Tark maja – tark äri” mängisime üle Eesti, “Click & Grow” etendusega plaanime ka ringi sõita. Mullu käis meie trupp ka näiteks Istanbulis festivalil oma tükki mängimas,” rääkis Kohver.

Ettevõtlusteatri noored näitlejad on saanud mitmeid kutseid erinevatel suvepäevadel oma tükiga ülesastumiseks.

Siiri Kohvri sõnul keerleb teatritrupi eestvedajate peades palju ideid, mis suunas edasi areneda, kuid üks neist on äriplaan hakata tegema ettevõtlusteatrit isegi kutseliste näitlejatega.

Etendust “Click & Grow – Time to Show” mängitakse täna kell 14 Rakvere Reaalgümnaasiumis.

  • Esimesena võeti ette ASi Yoga lugu

Ettevõtlusteatri esimene etendus toimus 2012. aasta detsembris. Siis lavastasid toonased Rakvere Reaalgümnaasiumi teatriklassi üheksandikud Raivo Raestiku ja Priit Wimbergi tehnoloogiaettevõtte ASi ­Yoga lugu, stsenaariumi kirjutas äsja Ugala teatri juhi kohalt lahkunud ettevõtluskonsultant ja koolitaja Heiti Pakk.

Intelligentsete majade ehitamisega tegeleva Yoga lugu vormus tükiks “Tark maja – tark äri”.

“Pigistasime noortega ettevõtjatelt võimalikult konkreetsed lood välja, ikka koos kõikide detailidega. Saime kätte ka konfliktsed hetked. Oma ettevõttest tahavad ju kõik rääkida ja neile meeldis eriti selle projekti eesmärk – levitada noorte seas ettevõtlikkust,” ütles Pakk.

Paku sõnul sündis ettevõtlusteatri idee sellest, et Piret Põld, Siiri Kohver ja Diana Tandru nägid ühel Paku loovettevõtte juhtimiskoolitusel, kuidas seal kasutati abiks kutselisi näitlejaid. Naised otsustasid Paku kaasabil sarnast mudelit kooliõpilaste peal katsetada.

 

Mis on mis

  • Ettevõtlusteater

Rakvere ametikooli ja partnerite välja töötatud uus ettevõtlikkuse ja ettevõtluse õpetamise metoodika, mida arendati septembrist 2012 kuni veebruarini 2013 kestnud pilootprojekti käigus.
Esimesel etendus-seminaril  Rakvere Reaalgümnaasiumis kandsid kooliteater Karla näitlejad ette sketšid, mis käsitlesid ettevõtluses esinevaid situatsioone. Õpetliku näitemängu aluseks on Eesti tehnoloogiaettevõtte ASi Yoga lugu.
Ettevõtlusteater näitab ettevõtluse komistuskive ja eduvõtmeid ning nendega hakkamasaamist, aitab leida vastuseid küsimustele, kuidas tuleb kasuks edufaktorite teooria ning missugused on peamised alustava ettevõtte käivitumise takistused.
Teisel hooajal on ettevõtlusteatar saanud esinemiskutseid erinevatele firmaüritustele ning rahvusvahelistele festivalidele.
Projekti veavad Piret Põld, Diana Tandru ja Siiri Kohver ning kaasa lööb ka lavastaja ja ettevõtluskonsultant ­Heiti Pakk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2014, 20:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing