Hea ruum toetab õppimist

22. jaanuar 2014, 00:00

Koolitusruumi valikul lähtutakse eelkõige sellest, et seal oleks olemas kõik vajalik ning miski ei häiriks põhilist eesmärki – õppimist.

IMG Koolituse partner Mats Soomre ütleb, et tema eelistab olla konservatiivne ja kasutada neid koolituskohti, mis on talle tuntud ja head. Uutega on tihtipeale raskusi ilmnenud.

“Parim üllatus oli ja on teisel pool Pärnu lahte - Ojako puhke- ja koolituskeskus,” kinnitas ta. “Seal on väga lahke perenaine, maitsvad söögid, hea koolitusruum ja kõik see otse mere ääres.”

Tallinna ümbruses on Soomre sõnul parim Pillapalu Avatud Koolitusstuudio. “Seal tunnen ma end alati koduselt, hubaselt ja kõik toimib,” ütleb ta. “Nad oskavad teha koolitaja elu lihtsaks – mina saan keskenduda osalejatele ja teemadele ega pea millegi muu pärast muret tundma.”

Sokkides kuulajate ette. Soomre sõnul tundubki talle, et ainult need koolituskohad suudavad tõeliselt head teenust pakkuda, kes suhtlevad ka koolitajaga, mitte ainult koolituskoha tellijaga. “Ma ise tellin kohta harva,” tõdeb Soomre. “Pigem olen ma soovitaja: aeg-ajalt olen sunnitud viisakalt ütlema, et ärme sellesse kohta küll mine, sest see ei ole piisavalt hea.” Ta tõdeb, et mugav seda öelda ei ole, aga veelgi ebamugavam oleks hiljem taas veenduda, et ei olnudki päris see. “Kuidas sa tunneksid ennast koolitajana, kui koolituskoha perenaine sunnib sind keset koolituspäeva kingad jalast ära võtma ja sokkides osaleja ette minema, sest neil on selline kord ja kogu lugu?” toob ta näite. “Hoolimata sellest, et ma leppisin hommikul eraldi kokku, et kui kingad on puhtad, siis võib need jalga jätta.”

Teise näitena toob ta välja juhuse, kus kohvipausil lõppes kohv ja palvele seda juurde tuua vastati: “Te juba saite nii palju kohvi, kui te tellisite!” “Me ei saanudki kohvi juurde ja osa inimesi jäi ilma,” meenutab Soomre.

Ta lisab, et ideaalse koolituskoha võib ära tunda, kui seal on olemas elementaarne – mugavad lauad, tehnika, pabertahvel, projektor, DVD-mängija, kõlarid, mugav söögikoht kohapealse köögiga, head kohvipausid, ööbimine jne. “Sellele aga võiks lisanduda paar ootamatut-eripärast üllatust ning lahke ja abivalmis pererahvas, kes teeb koolitaja elu selliseks, et ta ei pea koha peale mõtlema, sest kõik toimib ladusalt,” usub Soomre. “Oluline on, et osalejad tunneksid ennast mugavalt ja koolitaja tunneks ennast mugavalt – kuid neil on erinevad eelistused!”

Kehv valgustus või ventilatsioon häirib. Reiting PRi koolitusosakonna juhataja Anneli Zirkel ütleb, et kuigi nende koolituste maht on päris suur, ei olnud eelmisel aastal koolitusruumide osas väga üllatusi. Ruume valides püütakse eelkõige leida selliseid, mis toetavad õppimist. “Viimastel aastatel on paljude majutusasutuste juurde tekkinud nn seminariruume, mis on väga vahvad ja lühikoolitusteks igati sobivad, aga kui seal peab pikemat koolitust läbi viima, siis hakkavad häirima mitmesugused detailid, ütleb ta. “Näiteks ebaühtlane valgustus, loomuliku valgustuse puudumine, ventilatsioon. Kui ruum on muidu väga vahva disainiga, kuid postid on keset ruumi ja keegi peab kogu aeg neist mööda vaatama, siis on koolitajana väga kehv seal koolitust teha.”

Samuti toob ta näite, kus sisustus on ilus, kuid toolid pole mõeldud pikemat aega istumiseks ning laudu ei saa omatahtsi ümber paigutada. Või langeb valgus nii, et päikselise ilmaga pole võimalik esitlustehnikat kasutada, puudub internetiühendus jne. “Eks ruumi valik sõltub eelkõige grupi suurusest ning kasutatavast metoodikast,” usub ta. “Ühel juhul on ruum vägagi sobiv, teisel juhul pole selle kasutamine võimalik.” Zirkeli sõnul on koolituse juures ruumil toetav roll, koolituse edukus sõltub ikka suuresti osalejatest ja koolitajast.

Zirkel märgib, et Tartus kasutavad nad väga palju Dorpati konverentsikeskuse ruume, mis on logistiliselt väga heas kohas ning hea tehnika ja abivalmi personaliga, kuid kus kahjuks puudub enamikus ruumides loomulik valgustus. “Väljaspool suuri linnu oleme leidnud koolituseks sobivaid ruume raamatukogudes, näiteks Väike-Maarjas, kultuurikeskustes Raplas, Haapsalus ja Järvakandis,” ütleb Zirkel.

Igatsetakse isikupära. SELF II loovjuht Karin Hango märgib, et uusi suurepäraseid ruume nemad viimasel ajal avastanud pole. “Eks ruumiootused olenevad koolituse eesmärgist ja koolitusmeetoditest. Ideaalne koolitusruum on selline, mille pakkuja koolitaja vajadusi uurib ja neid ka arvestab nii ruumipaigutuse, tehnika, pauside, toitlustuse kui ka muu osas,” leiab Hango. “Võtame teisipidi – kole tüütu on, kui ruumipakkuja arvab end ise teadvat, kuidas koolitus käima peab või ei edasta ootusi täpselt oma personalile või ei tule kokkulepitud ajaga toitlustamisega toime.” Hango räägib, et koolitusklientide soov on viimasel ajal olnud pigem käia isikupärasemates kohtades, mitte neutraalsetes hotellides või peoeelistustega mõisates, kuid selliseid professionaalse teenindusega kohti on olnud raske leida.

 

Tasub teada

  • Ideaalse koolitusruumi omadused

Interjöör – läbimõeldud ja atraktiivne.
Värvilahendus – rõõmus ja värviküllane, eelistatult heledates toonides.
Temperatuur – poleks liiga palav ega liiga külm, piisavalt õhku. Kliimaseadme olemasolu.
Hea ventilatsioon
Ruumilahendus – piisavalt liikumisruumi, kõik osalejad peaksid saama laua ääres istuda nii, et neil oleks mugav jälgida koolitajat ning esitlust. Laudu ja toole peaks saama ümber paigutada. Olulised on ka mugavad toolid.
Võimalus kasutada nn abiruume väiksemate grupitööde läbiviimiseks – kogu päev ei pea viibima ühes ja samas ruumis, soodustab n-ö jutu­tubade tekkimist, seltskonna ühtesulamist jne.
Töökorras ajakohaste tehniliste vahendite olemasolu ning samuti tehniline tugi, kui mingi asi siiski ei tööta.
Võimalus kasutada ka nn tavalist tahvlit ja pabertahvlit.
Ühtlane hea valgustus kogu koolitusruumis. Peaksid olema ka aknad ning loomulik valgustus.
Tugiruumide olemasolu – puhkeruum, garderoob, tualetid.
Kohvipauside ja toitlustuse võimalus.
Logistiliselt hea asukoht.
Puhtus.

Allikas: Anneli Zirkel, Reiting PR

 

Kommentaar

  • Teine keskkond tuleb vahel kasuks

Mart Siilivask, Swedbanki pressiesindaja
Kuna saame oma ettevõttes kasutada heade tingimustega seminariruume, koolitusklasse ning vabama õhkkonnaga Loovustuba, siis kasutame auditoorsete koolituste läbiviimiseks üldiselt ettevõttesiseseid ruume.
Väljaspool viime koolitusi läbi teemadel, mille juures tuleb kasuks teises keskkonnas olemine.
Sellised on näiteks meeskonnakoolitused ning mitmed juhtidele suunatud ja sügavat keskendumist nõudvad arenguprogrammid.
Avalike koolitusruumide puhul otsime sageli ruume, mis oleks võimalusel tavapärasest veidi erineva õhkkonnaga. Ruumide valik sõltub alati sihtgrupi suurusest ning käsitletavast teemast.
Viimastel kuudel oleme koolitusi läbi viinud näiteks Õpetajate Majas, Meriton Old Town Garden Hotellis ja Kreutzwaldi hotelli konverentsiruumides, Ovaalstuudios ning Roseni tornis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2014, 14:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing