Iga kuuga targemaks

22. jaanuar 2014, 00:00

Õppimiseks on üha rohkem erivorme. On hea võimalus võtta endale 2014. aastal väljakutse: õppida igas kuus midagi uut.

Väljakutse võitmiseks tuleb õppimise mõistet vaadata laiemalt ja mitte piirduda ainult töökohas tehtava ameti väljaõppega. Suur osa õppimisest tehakse täna koolitusruumist väljaspool – loetakse raamatuid, blogisid, ajakirju, käiakse seminaridel, firmades hommikukohvidel, jälgitakse veebis temaatilisi seminare ja huvitavaid esinejaid.

Üha populaarsem on täiskasvanute vabaharidus. Tartu Rahvaülikooli kursustel osalejate arv on viimastel aastatel tõusnud 5000 inimeseni aastas. Neil on valida üle 200 õppegrupi. Huvikoolitustel osalemine võib kasuks tulla ka tööjõuturul. Tartu Rahvaülikooli õppeosakonna juhataja Ingrid Leinuse kinnitusel räägitakse üha enam, et töötaja valikul on oskused küll olulised, aga otsuse tegemisel võib määravaks saada hoopis inimese mitmekülgsus ja erinäolisus – mõni huvitav hobi kõneleb isikupärast, loomingulisest, julgusest jmt.

Inimese arendamiseks on võimaluste ring väga lai. Mõned näited. Sport – õpetab näiteks, kuidas tulla toime pingelistes olukordades. Saavutused omakorda annavad enesekindlust ja õpetavad eesmärke täitma ja planeerima. Seega ettevõttes töötajate liigutamise soosimine võib tõsta inimeste motivatsiooni, suurendada inimeste­vahelist suhtlust, kui ühiselt võetakse eesmärgiks minna osalema mõnele jooksu- või firmaspordi üritusele. TED-kõnede kuulamine – andekad, targad ja edukad inimesed üle maailma räägivad oma õpetliku loo. Sealt võib saada ainest oma seniste tõekspidamiste või arusaamade ümberkorraldamiseks, aga ka lihtsaid ja koheselt rakendatavaid uusi võtteid oma elu ja töö paremaks korraldamiseks. Teiste kogemus (näiteks firmakülastusest) – teise ettevõtliku inimese edu, aga ka õpetlik viga, aitavad ka endal areneda. Võimalusi on veel palju. Kasvõi firma kokaklubi, mis paneb inimesi omavahel rohkem suhtlema kui suhtlemiskoolitus.

Õppimine ei tähenda ainult oma erialal paremaks saamist. Õppimisega lisate vürtsi oma igapäevaellu – olete positiivsem, targem, enesekindlam, kuna teil on pidevalt huvitav. Feng shui juhendaja Janno Seeder on öelnud: “Uurige välja, mis teile meeldib ja tehke seda rohkem.” Jälgige seda ja esitage endale aasta alguses üks kasulik väljakutse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2014, 14:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing