Ligi ESMist: eesmärgid said täidetud

21. jaanuar 2014, 12:36

Täna andis rahandusminister Jürgen Ligi riigikogule ülevaate Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) sissemaksetest ja sellest, keda ja kuidas on ESMist finantseeritud.

Ligi sõnul on ESMi 700 miljardi euro suurusest kapitalist sissemakstav osa 80 miljardit, millest omakorda Eesti osa on 148,8 miljonit eurot. "Praeguseks on 4/5 sellest sisse makstud ning viimane osamakse tehakse 2014. aasta aprillis. Siis saavutab ESM ka maksimaalse toimevõime, mis on 500 miljardit eurot," selgitas rahandusminister.

Läti euroalasse tuleku ja ESMi osanikuks saamisega Eesti osa nominaalselt ei vähene, Eesti suhteline osalus väheneb 0,1860 protsendilt 0,1855 protsendile, vahendas Ligi.

Kokku on aastatel 2012 ja 2013 antud ESMi kaudu finantsstabiilsuse toetust kahele riigile: Hispaaniale ja Küprosele. „Hispaanias toetati pankade rekapitaliseerimist läbi toetuslaenu riigile. Programm lõppes 2013. aasta detsembris ja selle lõplik suurus oli 41,3 miljardit eurot, seejuures oli algne lubadus kuni 100 miljardit,“ rääkis Ligi.

Rahandusministri sõnul said programmi eesmärgid täidetud – Hispaania panganduse kokkukukkumine hoiti ära. „Tänaseks on olulisel määral reformitud Hispaania panganduse regulatsiooni ja järelevalvet ning ohus olnud pangad said restruktureerimisabi. See on võimaldanud ka abi mitte saanud pankadel oma positsioone parandada ning anda panus majanduse taastumise algusele. Nii panganduses kui majanduses laiemalt jätkuvad sel aastal restruktureerimistegevused ja edaspidi ilma ESMi toeta,“ ütles minister.

Toetus Küprosele on Ligi sõnul laiapõhjalisem, sisaldades nii pankade rekapitaliseerimist, riigirahanduse korrastamist ja struktuurireformide läbiviimist võimaldavat toetuslaenu. „ESMi raha on selleks kokku üheksa miljardit eurot, millest 4,6 miljardit eurot on Küprosele juba välja makstud. Küprose programmi edenemist on hinnatud kahel korral ning selle järgi on riik talle seatud eesmärke täitmas või isegi ületamas. Pingutus peab muidugi jätkuma ka edaspidi. Programmi toele saab Küpros loota kuni 2016. aasta esimese kvartali lõpuni,“ ütles Ligi.

Ligi ütles ettevaatavalt, et otsustusküpseks on saamas pankade otserekapitaliseerimise reeglite pakett. „Seega tulen ratifitseerimisseaduse kohaselt uuele ESMi instrumendile peagi teie nõusolekut küsima,“ ütles Ligi riigikogus.

Kokkuvõtvalt on rahandusministri sõnul ESMi raames rahastatud programmid seni oma eesmärki täitnud – Hispaania väljus programmist ning Küpros, vähemalt esialgu, edeneb hästi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2014, 12:36
Otsi:

Ava täpsem otsing