Olerexi omanik hakkab leiba küpsetama

22. jaanuar 2014, 00:00

Tartus Pere leivatööstuses rentnikuna tegutsenud Linerel OÜ lõpetas päevapealt tootmise ja tunnistas pankrotti. Ootamatu lõpp annab nüüd tehase kütuseärimehest omanikule võimaluse ise leiba küpsetama hakata.

2012. aastal, kui Rein Kilgi Pere leivatööstus pankrotti läks, ostis leivatehase koos seadmetega Olerexi omanikuna tuntud Andres Linnas. Vahetult enne seda sõlmis eelmine omanik Pere Pagarid OÜ rendilepingu ettevõttega Linerel. Selle lepingu alusel võis Linerel hooneid ja seadmeid kümme aastat kasutada.

Linereli omanikud on avalikkusele vähe tuntud Tõnis Väli ja Marika Metsaäär. Eelmisel nädalal esitasid nad Tartu maakohtule pankrotiavalduse.

Maakohtu pressiesindaja Krista Tamm kinnitas, et 17. jaanuaril jõudis avaldus nendeni.

Kohtus leiti kompromiss. Linnas ütles, et tema ega pankrotihaldur Indrek Lepsoo pole Linereliga sõlmitud lepingut kunagi tunnistanud ning sel teemal on ka kohtuvaidlus maha peetud. See jõudis eelmise aasta lõpus kohtuliku kompromissini, kus Linerel lubas tänavu märtsi alguseks tootmispinna vabastada.

Linereli üks omanikke Marika Metsaäär lubas esmaspäeval Äripäeva küsimustele koos ettevõtte juhi Tõnis Väliga vastata, ent pole seni midagi kommenteerinud. Kumbki ei võta vastu ka mobiilikõnet.

Viimasel aastal ei lubanud rentnik Linerel hoonete omanikku ruumidesse, isegi territooriumile pääses omanik Linnas vaid mõne korra.

Praegu tegeleb Linnas sellega, et tootmine taastada. Juba leivatehast ostes oli tal plaan see tööle panna, ent Linereli tõttu on juba ligi aasta paus olnud. “Fakt jääb faktiks, tehas seiskus ja nüüd on hästi palju maksmata arveid hankijatele, energiavõrkudele ja paljudele teistele,” viitas Linnas rentnike tegemata tööle. Ta lisas, et soovib tehase võimalikult kiiresti taaskäivitada ning õnneks on varasemad koostööpartnerid mõistvad. “Inimesed toetavad meid,” tõdes ta.

Linnas veel ei teadnud, millise kaubamärgiga ta välja tuleb. “Mõtteid ja variante on, Eesti Leib on kindlasti üks variante,”  märkis Linnas.

Töötajad võivad nüüd jätkata. Eelmisel suvel olid pankrotis Pere ASi pagarid keerulises olukorras, kus rentnikfirma Linerel oli nõus nad palkama vaid siis, kui eelmise tööandja juurest lahkutakse omal soovil, saamata hüvitisi.

Toona ütles üks Linereli omanikest Tõnis Väli Postimehele, et soovib alustada puhtalt lehelt ega ole nõus töötajaid üle võtma. Ta ähvardas, et kui töötajad Pere ASile lahkumisavaldust ei kirjuta, lahkub ta firmaga Tartust või võtab uued töötajad.

Linnas aga märkis, et inimesed ei ole süüdi, et asjad niimoodi kulgenud on. “Nemad on oma tööd aastaid korralikult ja kohusetundlikult teinud ning meie huvi on kindlasti parimatega jätkata, ja ka nendega, kes seda ise tahavad,” kinnitas Linnas.

Praegu ootab Linnas, et saaks hakata töötajate ja koostööpartneritega uusi kokkuleppeid sõlmima.

Eile nimetas Tartu maakohus Linerel OÜ ajutiseks pankrotihalduriks Einar Vallandi. Esimene kohtuistung pankrotiavalduse läbivaatamiseks peetakse 26. veebruaril.

 • Poodidele ootamatu

Kaubanduskettidele tuli Pere leivatehase sulgemine ja sortimendi kaotus ootamatult.
Prisma Peremarketi turundusjuhi Silver Säga sõnul sai Prisma Linerelilt tarnete lõpetamise teate ootamatult möödunud reedel. Prisma sortimendis oli ligikaudu 40 Pere toodet. Kokku müüb Prisma üle 400 pagari- ja kondiitritoote, seega leiab poekett neile ruttu asenduse.
Selveri avalike suhete juht Annika Vilu tõdes, et tegu oli ootamatu olukorraga, kus reedel teatati tehase tegevuse peatamisest ja juba järgmisel päeval kaupa ei toodud. Samas ei mõjuta Pere tarnete lõppemine Selverit palju, sest nende osakaal oli väike. Müügil olnud leivad, kondiitritooted ja maiustused on juba asenduse leidnud. “Kahjuks jääb kaotajaks Pere tooteid eelistanud tarbija,” märkis Vilu.
Maxima Eesti OÜ avalike suhete juht Erkki Erilaid ütles, et riiulipinda oli Pere toodetel vähe, ent teatud toodete puudumist võis eile hommikul siiski veel märgata. Pere osakaal oma kaubagrupi käibest on Maximas mõni protsent. “Varsti tuleb eeldatavasti uudis, kes nende brändi või tooted üle võtab või asendab, sest konkurentsitihe turg teatavasti tühja kohta ei salli,” ütles Erilaid.

 

Kronoloogia

 • Tehase müük ja rendileping ühel ajal

2012 september
Tartu maakohus kuulutas välja OÜ Pere Pagarite omanikfirma ASi Pere pankrotiteate ning nimetas ajutiseks pankrotihalduriks Indrek Lepsoo.

2013 aprill
Rein Kilgile kuulunud pankrotis Pere leivatehase ja maatükid ostis enampakkumiselt 2,9 miljoni euroga OÜ Segale, mis kuulub Olerexi kütusefirma omanikule Andres Linnasele.
Linerel OÜ sõlmis Pere Pagarid OÜga 10aastase rendilepingu.

17. jaanuar 2014
Linerel OÜ andis Tartu maakohtusse pankrotiavalduse.
Eilse seisuga oli Linerel OÜ maksuvõlg 361 498,11 eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  21. January 2014, 18:48
  Otsi:

  Ava täpsem otsing