Puhkepäev. Mõttesport argiõhtusse

24. jaanuar 2014, 00:00

Dokumentaalfilmid on laisa või pildikeelt paberile trükitud sõnadest enam armastavate inimeste artiklid. Need pakuvad jõulist ja mõjusat  pilti elust enesest.

Film “Armstrongi vale” on mullu valminud “artikkel” rattur Lance Armstrongi dopingu­saagast.

See on film sellest, millised mängud käivad võidu, võimu ja suurte rahade nimel tippspordiladvikus. Sellest, kuidas dopingu tarvitamine ei ole kunagi ühe inimese asi, selle taga on treenerid ja meeskond. Sellest, kuidas selle tarvitamisest ausalt rääkimine näib olevat raskem kui Tour de France’i läbimine. Sellest, kuidas topelt­elu elamise üles tunnistamisega kaasneb põhjendatud hirm endale majanduslikult auk kaevata ja austusest ilma jääda.

Dokumentaalfilmi taga on režissöör Alex Gibney, kes alustas selle tegemist 2009. aastal eesmärgiga teha sellest Lance Armstrongi edukas sporti naasmise film. Viimane plaanis võita pärast pausi toona kaheksandat korda Tour de France’i.

Film võttis uue pöörde. Läks aga teisiti. Filmi valmimise eel, 2012. aastal tunnistas Armstrong dopingu tarvitamist.

Sporti naasmise loost sai dopingu ja valede lugu, mis on väärt vaatamine juba ainuüksi seetõttu, et aitab näha spordimaailmas toimunut ja toimuvat laiemalt kui ainult ühe mehe patustamise kontekstis.

Paljude toonaste tippklassi ratturite tulemuste taga olid keelatud ained, treenerid ja meeskonnad, kes sellest teadsid, mida nad ka tunnistavad. Väga valusalt risti, justkui eeskujuks teistele, on neist löödud praegu aga üks. Põnev vaatamine, mis ei õigusta dopingu tarvitamist, vaid aitab näha seoseid rattaspordis toimunu vahel laiemalt.

Vaadata saab seda peagi Tallinnas algaval dokumentaalfilmide festivalil Docpoint (30.01–2.02). Lisaks spordifilmidele pakub festival vaatamiseks linateoseid sotsiaalselt ja poliitiliselt teravatel teemadel, samuti loodusest, religioonist ja elu argisest teistmoodi elavatest inimestest. Mõjusamalt ja jõulisemalt, kui kirjapildis artiklid seda tihti suudaksid. Hea võimalus inspiratsiooni ammutada ja mõttespordiga tegeleda.

Eeskujud inspireerivad. Dokfilmid maratonidest või spordi­võistlusest Ironman on mind innustanud näiteks jooksurajale minema või mõnd muud trenni tegema, toidust pajatavad “Food Inc”, “Earthlings” või “Fork over knives” tarbimisharjumusi üle vaatama, erinevate persoonide – kokk Roman

Zaštšerinski, juuksur Vidal Sassoon, saatejuht, seiklusajakirjanik Bear Grylls jt – pajatused ekraani vahendusel oma unistusi, tööd ja saavutusi uut moodi lahti mõtestama.

 

Hinnang

“Armstrongi vale”

Hinnang: 8

Saab näha 30.01-02.02 kestval dokumentaalfilmide festivalil Docpoint

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. January 2014, 18:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing