Must reede arenevate turgude valuutadele

27. jaanuar 2014, 00:00

Reede oli erakordselt nukker päev arenevate turgude valuutadele, kuna nii riikide enda poliitilised mured, aeglane majanduskasv kui ka USA rahapoliitika ebaselge väljavaade langetas valuutakursse terves maailmas.

Türgi liir langes dollari vastu uue rekordmadala tasemeni ning Argentina peeso kukkus dollari vastu 14 protsenti. Argentina valitsus otsustas peeso devalveerida, kuna riigi valuutavarud kukkusid 7 aasta madalaimale tasemele. Eelmisel nädalal loobus ka Argentina keskpank plaanist sekkuda valuutaturule.

Türgi liiri vastu tugevnes dollar 2,33 protsenti  ning Lõuna-Aafrika rand ja Indoneesia ruupia langesid mõlemad dollari vastu kahe nädala madalaimale tasemele. Austraalia dollar kukkus USA dollari vastu 3,5 aasta madalaimale tasemele.

Standard Banki arenevate turgude üksuse juht Tim Ash ütles CNBC-le, et languse põhjuseks on arenevate turgude fundamentaalnäitajad. “Nii paljudel arenevatel turgudel on ebakindlad fundamentaalnäitajad. Näiteks Türgi, Brasiilia, Argentina ja Egiptus – kõigil on probleeme.”

Kuigi fundamentaalnäitajad on osa suuremast pildist, siis reedene langus on Ashi sõnul “ehtne nakkus”, kuna isegi investorite ühed lemmikturud Mehhiko ja Poola kistakse madalamale.

Turgudel psühholoogiline hirm. Föderaal­reservi võlakirjade ostmise programm, mis on alates 2009. aastast tõstnud arenevate turgude aktsiaindekseid ja valuutasid, on aeglaselt hakanud vähenema.  Spekulatsioon Föderaalreservi võlakirjade ostmise programmi vähendamisest andis eelmisel aastal arenevatele turgudele olulise tagasilöögi ning surve alla sattusid selliste riikide valuutad nagu India, Türgi, Venemaa ja Brasiilia.

Societe Generale arenevate turgude juht ütles CNBC-le, et turgude paanika on otseselt põhjustatud Föderaalreservi poolt. “Suur psühholoogiline hirm on minemas arenevatele turgudele ja seda vaatamata ülemaailmsele olukorrale, mis polegi nii palju muutunud,” ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. January 2014, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing