Pangaliit kahtleb USA esitatud FATCA nõuete täitmises

27. jaanuar 2014, 00:00

Valitsus kiitis eelmisel nädalal heaks välismaiste kontode maksukuulekuse seaduse (FATCA) rakendamise kokkuleppe eelnõu. Selle eesmärk on koguda teavet USA maksukohustuslaste kohta terves maailmas ja takistada neil maksude tasumisest kõrvale hoidmast. Pangaliidu tegevjuht Katrin Talihärm ütles, et õigusakt on nii keerukas ja mahukas, et selle täitmises kahtlevad paljud riigid.

FATCA (inglise keeles Foreign Account Tax Compliance Act) on USA seadus, mis võeti vastu märtsis 2010. FATCA rakendamise hõlbustamiseks soovib USA sõlmida teiste riikidega kahepoolsed kokkulepped, mille alusel hakkavad maksuhaldurid vahetama teavet maksukohustuslaste kontode kohta teise jurisdiktsiooni all olevates finantsasutustes.

Kokkuleppe kohaselt vahetatakse vastastikku infot finantskontode kohta, sealhulgas kontoomaniku andmete ning kontole kantud intresside ja dividendide kohta.

Eesti Pank ja Eesti Pangaliit toetavad valitsuse otsust FATCA leping sõlmida. Nende sõnul tagab see konkurentsivõimelise juurdepääsu Ameerika Ühendriikide finantsturgudele.

Karistused pole välistatud. “Küsimus on selles, millised tagajärjed kaasnevad FATCA nõuete täitmata jätmisega. Näiteks  finantsasutus – kas pank, fond või investeerimisasutus – ei täida nõudeid, siis peetakse temale tehtavatelt USA päritolu maksetelt kinni karistusliku iseloomuga maks, määras 30%.

Samuti suureneb sellise finants­asutusega suhtlevate finantsasutuste halduskoormus, mis võib muuta läbisaamise majandusliku otstarbekuse viimaste jaoks küsitavaks,” selgitas pangaliidu tegevjuht Katrin Talihärm. “Ühelt poolt vähendab karistusliku maksu rakendamine konkreetse finantsasutuse konkurentsivõimet võrreldes nendega, kes nõudeid täidavad. Teiselt poolt muutub küsitavaks, kas sellisel finantsasutusel on üldse võimalik säilitada suhteid finantsasutustega, mis võimaldavad makseid ja investeeringuid USA suunal.”

Talihärm sõnas, et valitsustevaheline leping FATCA rakendamiseks, kuigi kompleksne ning koormav, on ainus reaalne alternatiiv.

“USA õigusakt FATCA on äärmiselt mahukas ja keeruline, mistõttu selle täitmises kahtlevad kõik, kes seni selle sõlminud, sh Itaalia, Holland, Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania, Norra, Šveits, Taani, Suur­britannia, aga ka mitu seni madala maksumääraga piirkonnana tuntud jurisdiktsiooni,” ütles Talihärm.

Kokkuleppele kirjutavad kava kohaselt alla maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektor Marek Helm ja USA suursaadik Eestis Jeffrey Levine.

Kokkuleppe täitmise ja teabevahetuse eest hakkab Eestis vastutama eelkõige maksu- ja tolliamet, tuginedes 1998. aastal sõlmitud Eesti ja USA topeltmaksustamise vältimise lepingule.

Eeltöö. USA hakkab FATCAt täielikult rakendama 1. juulil. Enne seda on Eestil soovitav kokkulepe USAga alla kirjutada ja ratifitseerida. Kokkuleppe rakendamiseks on rahandusministeeriumil kavas välja töötada maksuvaldkonnas rahvusvahelist halduskoostööd reguleeriv seadus, millega sätestatakse täpsemad alused, kuidas finantsasutused hakkavad infot kontode kohta maksu- ja tolliametile esitama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. January 2014, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing