Kaubanduskoda: riik pole muutusi osalistega arutanud

Indrek Kald 27. jaanuar 2014, 13:41

Kaubandus-tööstuskoja teatel pole riik plaanitavaid kutseõppe rahastamispõhimõtete muudatusi asjast huvitatud osapooltega läbi arutanud.

Kaubanduskoda esitas haridus- ja teadusministeeriumile arvamuse kutseõppe rahastamispõhimõtete määruse kohta. "Arusaamatuks jääb, miks ei ole eelnõuga kavandatavaid muudatusi läbi räägitud asjast huvitatud osapooltega. Määruses soovitakse õppekavarühmade koefitsientide vähendamist, mis võib avaldada negatiivset mõju kutseõppeasutuste eelarvetele," teatas koda.

Koda toetab muudatusi, millega suurendatakse õppekavarühma koefitsiente võrreldes mullu kehtinud koefitsiendiga (nt ehituse õppekavarühma kuuluv teedeehituse õppekava koefitsient suureneb 1,5-lt 2,5ni). Samas on kaubanduskoda vastu muudatustele, millega vähendatakse eelmisel aastal kehtinud koefitsiente.

Koefitsientide vähendamist tuleks kaubanduskoja hinnangul kaaluda ainult juhul, kui õpetamine muutub õppekavarühmas või õppekavarühma kuuluval õppekaval odavamaks. Eelnõu seletuskirjas ei ole aga välja toodud, et koefitsientide vähendamise põhjuseks on õpetamisega seotud kulude vähenemine konkreetses õppekavarühmas.

Kaubanduskojale jääb arusaamatuks, miks pole muudatusi - eelkõige õppekavarühmade koefitsientide vähendamist, mis võib avaldada negatiivset mõju ka kutseõppeasutuste eelarvetele - läbi räägitud asjast huvitatud osapooltega.

Mõned aastad tagasi moodustati haridus- ja teadusministri käskkirjaga kutsehariduse rahastamismudeli töörühm, kelle ülesannete hulka kuulub ka kutseõppe rahastamispõhimõtete arutamine või vähemasti info omamine selle kohta, milliseid muudatusi plaanitakse teha rahastamispõhimõtete osas. Kaubanduskoda on selle töörühma liige ja oleks kindlasti soovinud õppekavarühmade koefitsientide muutmisel kaasa rääkida.

Nimetatud töörühma pole aga juba rohkem kui aasta kokku kutsutud. "Meile teadaolevalt ei ole eelnõu koostamise käigus tutvustatud koefitsientide muutmise ideed isegi mitte kutseõppeasutustele. Kaubanduskoja hinnangul ei saa koefitsientide vähendamise muudatusi pidada väheoluliseks, sest need võivad mõjutada õppe kvaliteeti ning vähendada kutseõppeasutuste eelarveid. Seetõttu oleksid pidanud eelnõu koostajad arutama kavandatavaid muudatusi ka asjast huvitatud isikutega," seisab kaubanduskoja kirjas minister Aaviksoole.

Kaubanduskoda ei pea õigeks, et eelnõuga soovitakse tagasiulatuvalt rakendada õppekavarühmade vähendatud koefitsiente, mis on asjast huvitatud isikute ja koostööpartneritega täielikult läbi arutamata.

"Leiame, et nimetatud muudatuste elluviimise järel võib väheneda õppekvaliteet nendes õppekavarühmades, mille osas koefitsiente vähendatakse, sest õppeasutustel jääb raha vähemaks, kuid õpetamine ei ole muutunud odavamaks," seisab koja kirjas ministrile.

Kaubanduskoda tegi Aaviksoole ettepaneku, et koefitsiente tänavu ei vähendataks ning need jääksid eelmise aasta tasemele.

"Loodame, et edaspidi arutatakse olulised muudatused enne eelnõu kooskõlastusringile saatmist läbi asjast huvitatud isikutega. Samuti peame väga oluliseks, et tulevikus järgitaks põhimõtet, mille kohaselt vähendatakse õppekavarühmade koefitsiente ainult juhul, kui õpetamise maksumus on muutunud teatud põhjustel odavamaks," kinnistas kaubanduskoda oma kirjas.

Lisaks juhib koda tähelepanu asjaolule, et eelnõu kohaselt rakendatakse määrust 1. jaanuarist 2014. Samas on eelnõu kooskõlastamise tähtaeg 30. jaanuar, mis tähendab, et eelnõu jõustub kõige varem veebruaris. Kuna eelnõu võib avaldada negatiivset mõju kutseõppeasutuste eelarvetele, siis kaubanduskoda ei pea õigeks lahendust, et määrust hakatakse rakendama tagasiulatuvalt ehk nädalaid hiljem eelarveaasta algusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. January 2014, 13:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing