Mis päästaks arenevad turud hullemast?

29. jaanuar 2014, 00:00

Finantsturgudelt leiab jälle ­midagi, mis on tavaloogikaga vastuolus. Aasta algus on arenevatele turgudele olnud kõike muud kui mee­lakkumine. Eile levis mõte, et arenevate turgude aktsiatel, võlakirjadel ja valuutadel läheks paremini, kui USA börs tugevasti kukuks.

Föderaalreserv võiks siis unustada rahapoliitika karmistamise. Sellega aga kaoks siduv põhjus, mis on arenevatel turgudel pessimismi kütnud.

Kuigi 15 aasta taguseid väikeste ja haavatavate majandustega arenevaid turge ei pruugi enam äragi tunda, on nad praegu täpselt sama haavatavad sarnaste müügipaanikate tõttu.

Praegugi üpris hoogsad majandused, näiteks Mehhiko ja Poola, tunnevad tulipunktide, näiteks Türgi ja Argentina mõju. Ei usu, et arenevad turud on suutnud muutuda vähimalgi määral immuunseks 15 aasta taguses laadis doomino­efektide suhtes, vahendas Reuters. Arenevate turgude tulekahju hakkab paistma üha sarnasem varasemate valuutadest põgenemistega, nagu 1997. aastal alanud Aasia, Venemaa ja Ladina-Ameerika kollaps.

Nähtud film. Fondivalitseja Fidelity üleilmne investeerimisjuht Dominic Rossi vaatab praegust kukkuvate valuutade, aktsiate ja võlakirjade lainet nagu juba nähtud filmi. “Seda filmi oleme juba näinud,” ütles ta. “Üks arenev turg kukub teise järel nagu doominoklotsid. Esimesena langevad nõrgemad nagu Argentina ja Türgi, õige pea järgnevad Brasiilia, Venemaa ja teised,” ütles ta.

Arenevaid turge on elavdanud hiljutistel aastatel hiigelmahtudes odav raha, mille on loonud USA keskpank ja mis leidis kõrgema tootluse otsingutel tee arenevatesse majandustesse. Kui USA keskpank otsustab abinõude mahtu vähemaks tõmmata, pöörduvad rahavood ja kannatavad suurimate probleemidega majanduste valuutad.

“Oleme täiemahulise finantsnakkuse meeleolus. Pole mõtet kuigi palju aega kulutada valikutele, kui meie ees seisab sügav turukriis, nagu see, mida praegu tunnistame,” ütles Societe Generale’i arenevate turgude strateegia juht ­Benoit Anne. “Müüge praegu lihtsalt valimatult,” soovitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2014, 18:39
Otsi:

Ava täpsem otsing